Obejrzyj koncert ku czci Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 21:00
Zapraszamy do wysłuchania oraz obejrzenia nagrania koncertu z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika. W programie znalazła się muzyka Chopina, Kurpińskiego i Dobrzyńskiego, a także dzieła skomponowane przez samego Kościuszkę.
Audio
  • Koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim w Warszawie (Filharmonia Dwójki)
Kadr z nagrania filmowego koncertu z okazji Roku Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Kadr z nagrania filmowego koncertu z okazji Roku Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: Prezydent.pl/YouTube.com

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki – znalazła swoje odzwierciedlenie w licznych wydarzeniach kulturalnych na obu kontynentach. Jednym z nich będzie uroczysty koncert ku czci generała Kościuszki w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Kurpińskiego oraz – samego Tadeusza Kościuszki. W świadomości Polaków naczelnik powstania z 1794 roku, generał, inżynier wojskowy i strateg, postrzegany jest głównie jako mistrz sztuki wojennej, natomiast o jego dorobku artystycznym wie się niezbyt dużo. Tymczasem miał on interesujące dokonania zarówno w dziedzinie malarstwa, jak i muzyki. Będzie o nich mowa w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim, w ramach której przewidziano również premierę wyjątkowej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, nad którą patronat honorowy objął Prezydent RP.

Program:

Tadeusz Kościuszko 2 polonezy i walc na fortepian, Karol Kurpiński: Fuga na temat "Jeszcze Polska nie zginęła" na fortepian, Ignacy Feliks Dobrzyński: Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39, cz. III  Elegia. Andante espressivo e sostenuto, Karol Kurpiński: Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki na orkiestrę kameralną i recytującego aktora, Fryderyk Chopin Fantazja na tematy polskie A-dur na fortepian i orkiestrę.

Wyk. Łukasz Krupiński – fortepian, Paweł Królikowski – recytator, Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Grzegorz Dąbrowski

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 19.00

bch/mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kościuszko i Napoleon, czyli fundamentalny antagonizm wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:00
- Tadeusz Kościuszko był silnie związany z tradycją francuskiego i amerykańskiego Oświecenia. Walczył o demokrację, cenił wartości głęboko sprzeczne z poglądami Napoleona, z jego cesarstwem – powiedział w Dwójce prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Tadeusz Kościuszko jest symbolem niezłomnej walki o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 17:10
- Tadeusz Kościuszko dla nas, harcerzy, jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń