Fazil Say: pianiści powinni grać Mozarta niczym śpiewacy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 08:00
- Grając, powinni słyszeć nie dźwięk fortepianu, lecz śpiew. Muzyka Mozarta coś opowiada, zawarty jest w niej dramat, zupełnie jak w operze - opowiadał w Dwójce ceniony turecki pianista.
Audio
Fazil Say
Fazil SayFoto: PAP/BODO MARKS

mozart1200.jpg
Mozart najlepszy w wykonaniu Jörga Widmanna

Fazil Say wykonał w Katowicach Koncert fortepianowy A-dur Mozarta. Zdaniem muzyka to utwór niezwykle postępowy w dorobku Austriaka. - Wykonywałem wszystkie Sonaty oraz Koncerty fortepianowe Mozarta i muszę przyznać, że Koncert KV 488 to duży krok w kierunku tego, co później dokonał Beethoven.

Pianista dodał, że wielu wykonawców ma problem z Mozartem, ponieważ jego muzykę na fortepianie powinno się śpiewać. - Trzeba zrozumieć sens zawarty w melodiach tego kompozytora. Są pianiści, którzy odkryli sekretny klucz do twórczości Mozarta. Jednym z nich był Władymir Horowitz, którego interpretacje niezwykle cenię.

Muzyk wyjaśnił w audycji, dlaczego granie Mozartowskich Sonat wymaga odwagi. Fazil Say mówił też o potrzbie rozwijania umiejętności improwizowania przez pianistę oraz wpływach tureckich w swojej muzyce.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Fazil Say (pianista)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 20.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mko

Czytaj także

Leonard Slatkin: prawie każdy dyrygent coś komponuje

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 23:00
- Własne utwory piszę od 15. roku życia. Wiele z tych kompozycji wykonuję sam przy fortepianie i już nigdy do nich nie wracam - mówił w Dwójce amerykański dyrygent, który wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pionierskie nagranie Mozarta na dawnym instrumencie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:11
- Tym nagraniem Ralph Kirkpatrick przetarł ścieżki następcom i zachęcił innych pianistów, by zostali fortepianistami - opowiadał w Dwójce Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń