X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fazil Say: pianiści powinni grać Mozarta niczym śpiewacy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 08:00
- Grając, powinni słyszeć nie dźwięk fortepianu, lecz śpiew. Muzyka Mozarta coś opowiada, zawarty jest w niej dramat, zupełnie jak w operze - opowiadał w Dwójce ceniony turecki pianista.
Audio
Fazil Say
Fazil SayFoto: PAP/BODO MARKS

mozart1200.jpg
Mozart najlepszy w wykonaniu Jörga Widmanna

Fazil Say wykonał w Katowicach Koncert fortepianowy A-dur Mozarta. Zdaniem muzyka to utwór niezwykle postępowy w dorobku Austriaka. - Wykonywałem wszystkie Sonaty oraz Koncerty fortepianowe Mozarta i muszę przyznać, że Koncert KV 488 to duży krok w kierunku tego, co później dokonał Beethoven.

Pianista dodał, że wielu wykonawców ma problem z Mozartem, ponieważ jego muzykę na fortepianie powinno się śpiewać. - Trzeba zrozumieć sens zawarty w melodiach tego kompozytora. Są pianiści, którzy odkryli sekretny klucz do twórczości Mozarta. Jednym z nich był Władymir Horowitz, którego interpretacje niezwykle cenię.

Muzyk wyjaśnił w audycji, dlaczego granie Mozartowskich Sonat wymaga odwagi. Fazil Say mówił też o potrzbie rozwijania umiejętności improwizowania przez pianistę oraz wpływach tureckich w swojej muzyce.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Fazil Say (pianista)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 20.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leonard Slatkin: prawie każdy dyrygent coś komponuje

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 23:00
- Własne utwory piszę od 15. roku życia. Wiele z tych kompozycji wykonuję sam przy fortepianie i już nigdy do nich nie wracam - mówił w Dwójce amerykański dyrygent, który wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pionierskie nagranie Mozarta na dawnym instrumencie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:11
- Tym nagraniem Ralph Kirkpatrick przetarł ścieżki następcom i zachęcił innych pianistów, by zostali fortepianistami - opowiadał w Dwójce Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń