Lawrence Foster: tak, kocham Sinatrę!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:00
- Mógłbym słuchać go bez końca. Potrafił opowiadać historie jak żaden inny śpiewak przed nim i po nim. A miał tak wiele historii do opowiedzenia, przy czym każda była inna. Do tego potrafił dodać słowom koloru - mówił w Dwójce główny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z Lawrence'em Fosterem (Filharmonia Dwójki)
Lawrence Foster
Lawrence FosterFoto: Mat. prasowe/Marc Ginot

Lawrence Foster świętuje siódmy rok jako dyrektor muzyczny Opéra de Marseille w sezonie 2019/20, a także pierwszy rok jako dyrektor artystyczny i główny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Znany jest z ekscytujących i ekspresyjnych występów w szerokiej gamie muzyki. Obawia się jednak twórczości jednego z kompozytorów barokowych - Jana Sebastiana Bacha. - Jest w tej muzyce niezwykła uniwersalność, której nie znajdzie się nigdzie indziej. Dlaczego zatem nie mielibyśmy wykonywać jego muzyki np. w tradycji późnoromantycznej? Ale ja straciłem odwagę. Dyrygowałem kiedyś "Pasją według św. Mateusza". Jeden z krytyków napisał później, że słuchał Bachowskiej Pasji, którą dyrygował antychryst. Pomyślałem wtedy, że chyba jednak pozostawię tę muzykę innym - opowiadał.

Artysta podkreślał, że lubi wielu śpiewaków, jednak jego ulubionym jest amerykański piosenkarz i aktor filmowy, Frank Sinatra. Wyjaśniał, że ceni go nie tylko za sam wokal, ale również za doskonałą znajomość brzmienia orkiestry. Jak opowiadał dyrygent, Sinatra podczas sesji nagraniowej potrafił odwrócić się do muzyków pytając, dlaczego jeden ze skrzypków gra pustą strunę E, bo brzmi zbyt twardo. I chociaż piosenkarz nie miał klasycznego muzycznego wykształcenia, to miał niezwykle czuły słuch, który był jego naturalnym darem.

Kto jest wzorem dyrygenckim dla Lawrence’a Fostera? Jaką ma wizję swojej roli w orkiestrze? Czy stosuje większą presję podczas prób, czy w czasie koncertu? Jaki rodzaj brzmienia w orkiestrze lubi najbardziej? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Lawrence Foster (pierwszy dyrektor artystyczny i główny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 20.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

am

Czytaj także

Lawrence Foster: podjęcie decyzji ws. NOSPR nie zajęło mi 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:54
- Zawsze doceniałem i podziwiałem katowicką orkiestrę. Zdawałem sobie sprawę, jakie to niezwykłe doświadczenie zagrać w nowej, wielkiej sali koncertowej. Gdy pewnego ranka zadzwonił do mnie Krzysztof Penderecki i spytał, czy byłbym zainteresowany objęciem tego stanowiska, poprosiłem o czas do namysłu. Po 10 minutach odzwoniłem i powiedziałem: jasne, zgadzam się - mówił w Dwójce światowej sławy dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Schumann symfonicznie pod batutą Andrisa Nelsonsa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:41
W audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z "Tygodnia Schumannowskiego" w Lipsku. Usłyszeliśmy m.in. "Symfonię nr 1 B-dur", która jest pierwszym dziełem symfonicznym niemieckiego kompozytora romantycznego.
rozwiń zwiń