REKLAMA

Martyna Pastuszka o muzyce baroku przed J.S. Bachem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:00
- Obecnie nie odczuwamy odległości aż tak silnie, ale w XVII wieku odległość 500 km były jak inna galaktyka - mówiła w audycji "Filharmonia Dwójki" Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej.
Audio
  • Z Martyną Pastuszką, dyrektorką artystyczną {oh!} Orkiestry Historycznej, rozmawia Grzegorz Dąbrowski (15.04)
Anonim, Ecce Homo, XVI w., Petit Palais, muse des Beaux-arts de la Ville de Paris
Anonim, Ecce Homo, XVI w., Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de ParisFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Wraz z Programem II Polskiego Radia przenieśliśmy się do siedziby NOSPR w Katowicach, gdzie trzy lata temu odbył się koncert w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej i wokalnego Ensemble Polyharmonique.

W programie muzyka niemieckiego baroku przed Janem Sebastianem Bachem - utwory Dietricha Buxtehudego, Johanna Kuhnau'a, Andreasa Hammerschmidt'a oraz Johanna Rosenmüllera.

- To była nasza pierwsza współpraca i od tego czasu dwa, trzy razy w ciągu roku realizujemy wspólne projekty - powiedziała Martyna Pastuszka.

Wyznała, że jako muzyk, by lepiej oddać charakter tego przedbachowskiego repertuaru, starała się oddać różnice pomiędzy stylistyką północnych i południowych Niemiec. - Obecnie, przy naszej technologii, nie odczuwamy odległości aż tak silnie, ale w XVII wieku odległość 500 km były jak inna galaktyka - dodała dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzący: Grzegorz Dąbrowski

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 19.00 

Czytaj także

NOSPR na czas kwarantanny. Muzycy zachęcają do wspólnego grania w sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:22
Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach ćwiczą, aby po zakończeniu epidemii powrócić do pracy z nowymi utworami. Na facebookowym profilu publikują również filmiki zachęcające do wspólnego muzykowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonard Slatkin i muzyka kompozytorów romantycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:46
W audycji wysłuchaliśmy koncertu, który zainaugurował 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. W programie m.in. "Uwertura Coriolan" Beethovena i "Koncert podwójny a-moll" Brahmsa.
rozwiń zwiń