Wojciech Nentwig o urodzinowej umowie z Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 21:11
- Umówiliśmy, że zawsze rok przed jego okrągłymi urodzinami będzie dyrygował w Filharmonii Poznańskiej - wspominał w audycji "Filharmonia Dwójki" Wojciech Nentwig, dyrektor naczelny Filharmonii Poznańskiej.
Audio
  • Z Wojciechem Nentwigiem, dyrektorem naczelnym Filharmonii Poznańskiej, rozmawia Grzegorz Dąbrowski (16.04)
Krzysztof Pednerecki
Krzysztof PednereckiFoto: shutterstock.com/Janusz Pienkowski

Na antenie Programu II Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert, który odbył się 7,5 roku temu. Krzysztof Penderecki wystąpił podczas niego w podwójnej roli - kompozytora i dyrygenta.

W pierwszej części zabrzmiał jego "Koncert podwójny na skrzypce i altówkę". W drugiej - szczególnie lubiana przez Pendereckiego VII symfonia Ludwiga van Beethovena. Wśród solistów znaleźli się skrzypek Fumiaki Miura i altowiolista Julian Rachlin. Towarzyszyła im Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Wykonanie miało miejsce w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O pamiętnym koncercie inaugurującym Rok Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanym w 79. urodziny kompozytora, wspominał w audycji "Filharmonia Dwójki" Wojciech Nentwig, dyrektor naczelny Filharmonii Poznańskiej.


Penderecki1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

Opowiedział o pomyśle, który zrodził się przeszło dekadę temu, by zapraszać maestro Pendereckiego co pięć lat, zawsze na rok przed jego tzw. okrągłymi urodzinami. -  Krzysztof Penderecki zaproponował wtedy, że "skoro tak się składa, że koncerty przypadają w jego urodziny, to ja przyjadę do państwa z podarunkiem" - zaproponował nam polskie prawykonanie, wtedy zupełnie nowego utworu, którym był  "Koncert podwójny na skrzypce i altówkę", a którego prawykonanie odbyło się kilka tygodni wcześniej w słynnej złotej sali wiedeńskiego Musikverein - przypomniał Wojciech Nentwig.

W audycji była mowa również o urodzinowych niespodziankach, nowej odmianie tulipana, a także osobiste wspomnienie dyrektora o zmarłym kompozytorze.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzący: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Wojciech Nentwig (Filharmonia Poznańska)

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 19.30 

Czytaj także

Krzysztof Penderecki i Polski Chór Kameralny

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:59
Gościem "Poranka Dwójki" był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, który jedyny na świecie wykonał a cappella wszystkie utwory Krzysztofa Pendereckiego. Dyrygent opowiadał o swojej współpracy i przyjaźni z wybitnym kompozytorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od animacji po horrory. Filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:16
- Muzyka jest jedynym abstrakcyjnym elementem filmu oddziałującym bardzo silnie na nasze emocje. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zawsze wywołuje w nas jakąś reakcję, w pewnym sensie jest to reakcja akustyczna - mówiła na antenie Programu 2 Polskiego Radia, dziennikarka Maria Krupa-Wilczek.
rozwiń zwiń