"Moja ojczyzna" w interpretacji Pinchasa Steinberga

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 07:00
W piątkowy wieczór wysłuchaliśmy koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą izraelskiego dyrygenta Pinchasa Steinberga. 
NOSPR
NOSPRFoto: Unsplash/Radek Grzybowski

Program: 

Bedřich Smetana cykl Moja ojczyzna: Wyszehrad, Wełtawa, Szarka, Z czeskich łąk i gajów, Tabor, Blanik; wyk: NOSPR, dyr. Pinchas Steinberg


***

Moja ojczyzna to cykl obrazów dźwiękowych Bedřicha Smetany – owoc dążenia kompozytora do wykrystalizowania narodowego czeskiego stylu w muzyce. Każda z części "Mojej ojczyzny" to odrębny poemat symfoniczny poruszający inny aspekt romantycznej wizji ukochanego kraju. "Wełtawa" oraz "Z czeskich łąk i gajów" ilustrują krajobraz sielskich pól, lasów i wiosek, między którymi wiją się odnogi najdłuższej rzeki kraju; oparte na husyckim chorale "Tabor" i "Blanik" przywołują dzieje wojen husyckich, a "Szarka" i "Wyszehrad" przenoszą w świat podań o dzielnych kobietach, które krwawo sprzeciwiały się władzy mężczyzn, oraz legend o zawieszonej na skraju przepaści twierdzy.

[Źródło: NOSPR]

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzenie: Joanna Grotkowska

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 19.30

am

Zobacz więcej na temat: koncert NOSPR

Czytaj także

Alexander Gadijev: jestem gotów, by Chopin pozostał ze mną do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:50
- Udział w Konkursie Chopinowskim był dla mnie platformą do przekazania słuchaczom mojego głosu. Gdy uważam, że coś jest istotne, chcę się tym dzielić z jak największą liczbą osób. Chcę znaleźć tych, którzy myślą podobnie i pomogą mi szerzyć mój przekaz - opowiadał w Dwójce Alexander Gadijev, jeden z laureatów II nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgian grają Chopina w sali NOSPR [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 09:00
Zapraszamy do obejrzenia nadzwyczajnego koncertu laureata I nagrody i finalistki XVIII Konkursu Chopinowskiego: Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgian zagrali 26 października w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń