Alexander Gadjiev z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 21:30
W audycji przypomnieliśmy koncert z 11 września 2019 roku. W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpił wówczas włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev, późniejszy laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego. Towarzyszyła mu Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
Alexander Gadjiev
Alexander GadjievFoto: NIFC

Alexander Gadjiev urodził się 23 grudnia 1994 r. Po dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva rozpoczął studia w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Jest Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019–2022), a także zdobywcą I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021).

Współpracował ze znakomitymi orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 r. wydał debiutancką płytę Literary Fantasies z utworami Liszta i Schumann.

W 2021 roku Alexander Gadijev otrzymał II nagrodę, ex aequo z Kyoheiem Soritą z Japonii, Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

***

Program:

Stanisław Moniuszko Uwertura "Bajka", Josef Gabriel Rheinberger Koncert fortepianowy A-dur op. 94, Jón Leifs Preludium na orkiestrę "Geysir" op. 51, Edvard Grieg Peer Gynt – Suity nr 1 i nr 2,

wyk. Alexander Gadjiev – fortepian, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego (11.09.2019) 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Maksymiuk: Orkiestra Polskiego Radia najlepiej gra tę serenadę Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:39
- Kilkakrotnie próbowałem Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego z innymi orkiestrami. Muszę powiedzieć, że państwa orkiestra radiowa najbardziej rozumie tę muzykę i najpięknięj ją gra - mówił maestro Jerzy Maksymiuk, który w niedzielę (5.12) wystąpił z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń