Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Koncert inauguracyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 18:00
Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Clelii Cafiero otworzył tegoroczną odsłonę Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX". W Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego katowickim symfonikom towarzyszyli soliści: Martyna Zakrzewska i Cezary Duchnowski. W programie muzyka Bolesława Szabelskiego, Kazimierza Serockiego oraz - oczywiście - patrona festiwalu.
Na program Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIX złoży się 5 koncertów
Na program Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX" złoży się 5 koncertówFoto: materiały prom.

Dominantą programową Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" są najwartościowsze zjawiska i trendy w polskiej i światowej kulturze muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości patrona wydarzenia oraz artystów związanych z nim w sposób istotny i zasługujący na wyeksponowanie.

Tegoroczna, 19. odsłona festiwalu organizowana jest przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego wraz z Programem 2 Polskiego Radia. Kolejne koncerty odbędą się: 29 i 30 stycznia oraz 5 i 6 lutego.

***

Program:

  • Witold Lutosławski Gry weneckie na orkiestrę
  • Bolesław Szabelski Sonety na orkiestrę
  • Kazimierz Serocki Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę

wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Clelii Cafiero, soliści: Martyna Zakrzewska – fortepian, Cezary Duchnowski – elektroniczne przetworzenie dźwięku

Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX" – transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy z Marcinem Krajewskim z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego (autor: Beata Stylińska).


Posłuchaj
19:16 Filharmonia Dwójki 22.01.2021 Marcin Krajewski.mp3 Muzykolog Marcin Krajewski o Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX" (Filharmonia Dwójki)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Witold Lutosławski. W pracowni miało być cicho jak makiem zasiał

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 12:10
- Zawsze o tej samej godzinie zamykał się w pracowni (podwójne drzwi, potrójne okna), nikomu nie wolno było mu przeszkadzać - wspominał w Dwójce w związku ze 106. rocznicą urodzin kompozytora Marcin Bogusławski, jego pasierb. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paolo Bortolameolli: Lutosławski zawsze był moim wielkim idolem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 15:51
- Pierwszym utworem Lutosławskiego, z którym się zetknąłem były "Wariacje na temat Paganiniego". Powiedzmy, że to jest znacznie bardziej tradycyjny rodzaj modernizmu niż w symfoniach. Zaś kiedy wreszcie skonfrontowałem się z jego dziełami orkiestrowymi, byłem oczarowany - opowiadał dyrygent, który wraz z NOSPR zainaugurował tegoroczny Festiwal "Łańcuch".
rozwiń zwiń