REKLAMA

Kacper Smoliński. Koncert napisany dla siebie i przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:00
- Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, w którym pokazuje my możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje koncert - mówił w Dwójce Kacper Smoliński, opisując swoją kompozycję, którą wykonał wraz z przyjacielem Bartek Miler z okazji 85-lecia Dwójki.
Kacper Smoliński w Studiu S-3
Kacper Smoliński w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W niedzielę 22 maja zaprosiliśmy Państwa na koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. U boku światowej sławy dyrygentki wystąpili Kacper Smoliński grający na harmonijce ustnej oraz Bartek Miler na instrumentach perkusyjnych.

Harmonijka, marimba, wibrafon

W programie znalazł się m.in. Koncert na harmonijkę chromatyczną, perkusję i orkiestrę smyczkową w wykonaniu samego kompozytora Kacpra Smolińskiego (harmonijka ustna) i jego przyjaciela Bartka Milera (instrumenty perkusyjne: marimba i wibrafon).

Kacper Smoliński - mistrz harmonijki ustnej i jego pierwsza autorska płyta [ZOBACZ WIDEO] >>>>

W rozmowie, którą wyemitowaliśmy w przerwie koncertu, kompozytor przyznał, że koncert ten pisał z myślą właśnie o Bartku Milerze.

- Bartek jest dobrym przyjacielem i to mi dało dużo otuchy podczas pisania tego utworu. Pierwszy raz podjąłem się pisania większej formy i potrzebowałem wsparcia i możliwości zadzwonienia do Bartka w różnych chwilach. Kolejną rzeczą jest to, że w jakiś stopniu są to podobne do siebie instrumenty, wszystkie są idiofonami, co oznacza, że każdy dźwięk ma swoje osobne źródło, zarówno w harmonijce, jak i marimbie czy wibrafonie - mówił Kacper Smoliński.

Bartek Miler doprecyzował natomiast, że określenie "perkusja" zawarte w tytule koncertu może być mylące. - Chodzi o instrumenty sztabkowe, jak marimba i wibrafon. Słowo "perkusja" jest bardzo mylnym stwierdzeniem, bo kojarzy się zwykle z zestawem rozrywkowym - mówił.

Klasyczna forma

Kacper Smoliński opowiedział, że najważniejszą kwestią podczas pisania tego koncertu była dla niego forma. 

- To było dla mnie największe wyzwanie i na to poświęciłem najwięcej czasu, żeby zapoznać się z klasycznymi formami i napisać ten koncert w ich formalnych ramach. Dlatego jest to koncert trzyczęściowy - mówił.

Jak wyjaśniał, pierwsza część jest szybka, druga wolna i trzecia znowu szybka. - Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, pokazujemy w nim możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje utwór.

Niedzielny koncert zorganizowany został z okazji 85-lecia Programu Drugiego Polskiego Radia. Jednocześnie był to ostatni przed przerwą wakacyjną koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w Auli UAM w Poznaniu.

Posłuchaj
18:11 Dwojka_Filharmonia_dwojki 2022_05_22-19-19-27.mp3 Beata Stylińska w rozmowie z instrumentalistami Kacprem Smolińskim i Bartkiem Milerem (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Kacper Smoliński i Bartek Miler (muzycy)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 19.20

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

Czytaj także

Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:00
Podczas audycji prowadzący powrócił do tematu instrumentów perkusyjnych i ich roli w muzyce symfonicznej. Tym razem słuchaliśmy m.in. utworów XIX-wiecznego twórcy Hectora Berlioza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Markiewicz: NeoQuartet ma unikalne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:50
- Muzycznie rozumiemy się doskonale. Na początku potrzeba czasu na swego rodzaju asymilację materiału, każdy następny utwór jest już trochę mniejszym wyzwaniem. Współcześni kompozytorzy często wymyślają swój muzyczny język, notację, a my musimy to potem sobie przetłumaczyć i zagrać - mówił altowiolista Michał Markiewicz, członek zespołu NeoQuartet, który w najbliższą sobotę (20.05) będzie gospodarzem "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń