Maciej Małecki: teatr ma na mnie olbrzymi wpływ [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 12:40
- Napisałem sporo w życiu, ale sporo rzeczy niepotrzebnych, nie wszystko lubię, ale "Pchłę Szachrajkę" - bardzo - mówił w audycji Cafe "Muza" kompozytor i pianista Maciej Małecki. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: Forum/Darek Golik

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia 


Twórczość tego artysty jest niezwykle bogata i obszerna. Maciej Małecki tworzy muzykę poważną (instrumentalną i instrumentalno-wokalną), filmową, teatralną, rozrywkową. Jest również autorem piosenek dla dzieci.

Stworzył oprawę muzyczną wielu spektakli Teatru Polskiego Radia, takich jak "Balladyna", "Pchła Szachrajka", "Nie-Boska Symfonia" oraz "Operetka", "Jesień polska w tradycji i poezji". W ubiegłym roku w audycji "Dwie do setki" przekonywał, jak ważne jest dla niego radio.

Od Chopina i Debussy'ego

Wspominając swoich nauczycieli Maciej Małecki wskazał najpierw na Chopina i Debussy'ego. - Łatwe utwory Chopina, czyli preludia, zaczynałem grać w wieku dziesięciu lat. "Dziewczynę o włosach jak len" i "Zatopioną katedrę" (Debussy) też grałem dosyć wcześnie - opowiadał pianista. - To byli moi mistrzowie czasów chłopięcych.

Mistrz Sikorski

Prof. Kazimierz Sikorski, u którego lekcje pobierał nasz gość, wykładał harmonię, kontrapunkt, solfeż, formy muzyczne i instrumentoznawstwo. Był kompozytorem, brał udział w organizowaniu pierwszego Festiwalu "Warszawska Jesień" w 1956 roku. - Znakomity znawca muzyki, twórca świetnych podręczników harmonii, kontrapunktu. Z tego się uczyłem i miałem z nim zajęcia - zaznaczył Maciej Małecki.

"Pchła Szachrajka" i przygoda z radiem

Kompozytor z Teatrem Polskiego Radia związał się na kilkanaście lat. Stworzył wiele powszechnie dziś znanych tematów. - "Pchła Szachrajka" nie powstałaby nigdy, gdyby nie moja muzyka do pierwszych audycji radiowych - przyznał. - Na przełomie lat 60.-70. zacząłem współpracę z Polskim Radiem, będąc przez rok pianistą w orkiestrze Rachonia, zacząłem wtedy komponować. 

"Apetyt na czereśnie". Anna Seniuk: ten tekst Osieckiej wciąż żyje [ZOBACZ WIDEO] >>>>

- Pisałem bardzo dużo muzyki do audycji dziecięcych. Gdybym wówczas nie zdobył ostróg, to prawdopodobnie "Pchła Szachrajka", która jest dojrzałym już utworem, nie powstałaby - ocenił pianista.


Posłuchaj
61:35 2022_05_15 09_59_59_PR2_Cafe_Muza.mp3 Maciej Małecki przy kawiarnianym stoliku Dwójki (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Audycja: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Maciej Małecki (pianista, kompozytor)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 10.00


reklama

Czytaj także

Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
87 lat temu urodził się Zygmunt Konieczny, kompozytor, aranżer, pianista, związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, twórca nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka z seriali kostiumowych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:30
W kolejnej "Muzyce w kadrze" pojawiła się m.in. nowa muzyka z seriali i filmów kostiumowych, czyli dowiedzieliśmy się, jak zgrabnie opowiadać o XIX wieku i początkach XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Trębacz - poszukiwaczka dźwiękowych przygód

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:31
Przestrzenie akustyczne pomieszczeń rozrzuconych po tajemnych zakamarkach stanu Waszyngton, takie jak wieża chłodnicza nieczynnej elektrowni atomowej czy bunkier, odkrywa mieszkająca od lat w Seattle kompozytorka i poszukiwaczka dźwiękowych przygód Ewa Trębacz.
rozwiń zwiń