Robert Trevino: pamiętajmy, że Ravel był też Baskiem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 11:51
- Ravel był baskijskim kompozytorem. Dorastał w Kraju Basków, a więc jego związek z tym krajem sięga samego początku jego życia. Jego matka była Baskijką, a on sam mówił po baskijsku tak samo dobrze, jak po francusku - mówił w Dwójce amerykański dyrygent Robert Trevino, który poprowadził wtorkowy koncert (28.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Robert Trevino
Robert TrevinoFoto: z archiwum artysty

Baskijska Orkiestra Narodowa i Ravel

Podczas koncertu w Filharmonii Narodowej zabrzmiał m.in. utwór Pawana na śmierć infantki Maurice'a Ravela. Muzyka tego kompozytora pojawiła się nieprzypadkowo, Robert Trevino i prowadzona przez niego Baskijska Orkiestra Narodowa mają już bowiem na swoim koncie dwa albumy z utworami orkiestrowymi Ravela. 

- To interesujące, że my, i kiedy mówię "my", mam na myśli Basków, pozwoliliśmy na określanie Ravela mianem kompozytora francuskiego. Kiedy przyjrzymy się jego muzyce i zaangażujemy się w nią, dostrzeżemy dużo baskijskich koncepcji, może nawet pomysłów wziętych z kultury Basków, jej muzyki ludowej. Nie wiedząc o tym, trudno to dostrzec. Nie próbujemy odebrać Ravela kulturze francuskiej, ale chcemy, by ludzie rozumieli, że był także Baskiem. To tak samo ważne, jak to, że był Francuzem - podkreślał dyrygent.

Poczucie dobrze wykonanej misji

Robert Trevino nie kryje satysfakcji, że dzięki Baskijskiej Orkiestrze Narodowej upowszechnia się wiedza na temat korzeni, z których wyrosła muzyka Maurice'a Ravela.

- Nagranie jego dzieł i zajęcie w ten sposób stanowiska ma sens. Zarówno dla orkiestry, jak i szczególnie dla mnie, ponieważ uwielbiam Ravela. To kompozytor, na którym skupiałem się od początku mojej współpracy z Baskijską Orkiestrą Narodową. Teraz jesteśmy z tego znani i ludzie zaczynają mówić o Ravelu jako o baskijsko-francuskim, a nie francuskim kompozytorze. Myślę, że odnieśliśmy sukces - stwierdził gość Dwójki.


Posłuchaj
18:26 trevino 28.03.mp3 Rozmowa z amerykańskim dyrygentem Robertem Trevino, który poprowadził koncert 27. Festiwalu Beethovenowskiego z 28 marca (Filharmonia Dwójki) 

"Beethoven - pomiędzy Wschodem a Zachodem" - to hasło przewodnie 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Oprócz dzieł mistrza z Bonn będzie można usłyszeć kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, którego trzecia rocznica śmierci przypada 29 marca, a także utwory m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Gustava Mahlera, Heitora Villa-Lobosa, Maurice'a Ravela, George'a Gershwina, Benjamina Brittena, Witolda Lutosławskiego, Leonarda Bernsteina, Mieczysława Weinberga, Walentyna Sylwestrowa, Toshio Hosokawy i Faustasa Latėnasa.

Zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektora generalnego festiwalu, przyjęła plejada znakomitych solistów i zespołów, wśród których pojawią się laureaci znanych konkursów muzycznych - w tym Konkursu Chopinowskiego i Konkursu im. Wieniawskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Robert Trevino (dyrygent)

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

pg

Czytaj także

Festiwal Beethovenowski. Wnuk-Nazarowa: nie mogło zabraknąć muzyki ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 17:44
- Walentyn Sylwestrow to jeden z czołowych współczesnych kompozytorów. Bardzo ciekawa, oryginalna muzyka. Jego Elegia będzie wykonana przez Orkiestrę Kameralną z Radomia, którą poprowadzi Jurek Dybał - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Wnuk-Nazarowa, członek Rady Programowej 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i wieloletnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Garcia Garcia: miło jest wracać do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:44
- Warszawa to dla mnie wspomnienia. I dzięki temu naprawdę miło jest tu wracać. W zasadzie za każdym razem - mówił w Dwójce hiszpański pianista Martin Garcia Garcia. Laureat III nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim był solistą poniedziałkowego koncertu (27.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń