"Poluję na rzeczy, których nie znam". Przyjaciele Dwójki opowiadają

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 13:00
85-lecie radiowej Dwójki znalazło swoje odzwierciedlenie także w ostatnich w tym roku odcinkach "Zapisków ze współczesności" (27-30.12). Zapraszamy Państwa do wysłuchania cyklu gawęd różnych autorów pod hasłem "Przyjaciele Dwójki".
Joanna Wnuk-Nazarowa
Joanna Wnuk-NazarowaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Joanna Wnuk-Nazarowa, Agata SzymczewskaPiotr Matywiecki Włodzimierz Bolecki opowiedzieli o słuchaniu Dwójki, swoich wspomnieniach związanych z naszym programem, kontaktach z radiowymi dziennikarzami, przygodach, udziale w akcjach i audycjach Programu 2 Polskiego Radia.

Bardzo wyraźne wspomnienie

Joanna Wnuk-Nazarowa słuchała Dwójki od najwcześniejszych lat. - Moje pierwsze wspomnienie Programu 2 Polskiego Radia jest bardzo wyraźne - opowiadała kompozytorka. - Przeprowadziliśmy się w 1954 roku do Krakowa. Zachorowałam. Po anginie wywiązało się u mnie zapalenie wsierdzia i dziewięć miesięcy leżałam w łóżku, od października 1954 do późnej wiosny 1955 roku. Pamiętam z Dwójki jedynie Konkurs Chopinowski. Pamiętam to podniecenie. Słuchamy wszyscy finału, cieszymy się, że wygra Polak, to jest Harasiewicz - opowiadała kompozytorka. 

"Dwójka nocna"

Kompozytorka pozostała wierna Programowi 2 przez całe życie. - Moja Dwójka to przede wszystkim Dwójka nocna. Zawsze, gdy kładę się spać, przeważnie około pierwszej, czasami o dwunastej - od godziny pierwszej jest "Fantazja polska", niektóre dni z końcem tygodnia aż do białego rana, a potem - "Muzyczna Noc Euroradia". I przy tym zasypiam. Zasypiam przy radiu trochę ściszonym. Mój umysł wyłapuje bezbłędnie, jeśli jest to coś ciekawego. Jeśli jest to 3.15 albo 4.30 w nocy i idzie coś ciekawego, natychmiast się wybudzam - mówiła.

Nielsen, Williams, kompozytorzy szwedzcy i norwescy

Joanna Wnuk-Nazarowa, jak wyznała, na wysłuchanie ciekawego utworu nocą może poświęcić nawet godzinę. - Muszę powiedzieć, że poluję na rzeczy, których nie znam - dodała. - Najwięcej satysfakcji mam nie z tego, że jest kolejne wykonanie V symfonii Beethovena, ale cieszę się, gdy ktoś puści Nielsena, Vaughana Williamsa, kompozytorów szwedzkich czy norweskich. Cały czas czekam na to, że się dowiem czegoś nowego - opowiadała.


85 LAT RADIOWEJ DWÓJKI. OD WARSZAWY II DO PROGRAMU 2 POLSKIEGO RADIA >>>

Czytaj także:

***

Początki Programu 2 Polskiego Radia wiążą się z powstaniem radiostacji Warszawa II, która zaczęła nadawanie 1 marca 1937 roku na terenie Warszawy i okolic. W przeciwieństwie do innych rozgłośni, które miały charakter regionalny, Warszawa II była stacją stricte miejską. W ofercie stacji pojawiały się słuchowiska, audycje kulturalne i sportowe, transmitowano również koncerty z warszawskiej filharmonii. Inaczej niż w rozgłośniach regionalnych, które dbały o krzewienie kultury lokalnej.

Wówczas radio w Polsce zdążyło już nieco okrzepnąć, powstało kilka stacji regionalnych i idea stacji w każdym większym mieście dla całego regionu była stopniowo realizowanaPojawienie się Warszawy II spowodowało znaczny przyrost odbiorców w stolicy.


Posłuchaj
15:16 2022_12_27 12_45_17_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa o nocnym słuchaniu Dwójki (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

13:54 2022_12_28 12_45_23_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Agata Szymczewska o Konkursie Wieniawskiego i swojej współpracy z Dwójką (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

15:03 2022_12_29 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Piotr Matywiecki o swoich początkach i pracy w Dwójce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

13:42 2022_12_30 12_46_27_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Włodzimierz Bolecki o Dwójce, która zawsze była dla niego "Jedynką" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 27-30.12.2022

Godzina emisji: 12.45

djr/kor

Czytaj także

Agata Szymczewska, Anna Sułkowska-Migoń, Jadwiga Mackiewicz laureatkami Koryfeuszy Muzyki Polskiej 

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 13:50
- Muzyka jest czymś wspaniałym, bez muzyki nie można żyć pełnią życia - mówiła w rozmowie z radiową Dwójką Jadwiga Mackiewicz, laureatka honorowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń