Janine Jansen i jej romantyczny Czajkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 22:12
Holenderska skrzypaczka nagrała niedawno Koncert Czajkowskiego w stylu określonym przez krytykę jako "bezwstydnie romantyczny". Warto więc posłuchac jej występu w tym koncercie na Promsach. W Dwójce w czwartek o 20:30
Janine Jansen
Janine JansenFoto: fot. materiały promocyjne/Sara Wilson/Decca

Piotr Czajkowski skomponował Koncert skrzypcowy w Szwajcarii, gdzie próbował odzyskać równowagę po nieudanym małżeństwie z Anotniną Miliukową. Napisany we współpracy z młodym skrzypkiem Iosifem Kotkiem stanowi jedno z najwazniejszych dzieł światowego repertuaru. Oprócz partii oryginalnej, na którą Kotek miał wpływ decydujący, istnieje także redakcja Leopolda Auera, któremu koncert pierwotnie był dedykowany - ostatecznie adresatem deydykacji stał się Adolf Brodski, który dokonał prawykonania.

"Tańce symfoniczne" Sergiusza Rachmaninowa są ostatnim utworem kompozytora, stanowiącym podsumowanie jego drogi twórczej. Dzieło pełne jest cytatów i, przede wszystkim, autocytatów zarówno z dzieł młodzienczych jak i dojrzałych. Kompozytor planował nie tylko estradowe życie dla "Tańców", korespondował ze sławnym baletmistrzem Fokinem w sprawie wystawienia ich na scenie. Gdy doszło do spotkania obu artystów, Rachmaninow wykonał utwór na fortepianie. Fokin odniósł się do tańców z entuzjazmem, niestety jego rychła śmierć unicestwiła plany choreograficzne. Dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia "Tańce symfoniczne" znalazły drogę na scenę.
Wielowątkowe "Tańce" dzielą się na trzy części, o których kompozytor myślał jako o "Południu", "Zmierzchu" i "Północy". W tym ostatnim fragmencie ścierają się ze sobą dwa tematy: Dies irae oraz temat Zmartwychwstania z Rachmaninowowskich "Nieszporów" (ściślej - z "Całonocnego czuwania" op. 37 na chór a capella). Kompozycja jest typowa dla późnego stylu Rachmaninowa, z wyrazistymi rytmami, szeroko rozlaną melodyką i barwną instrumentacją. Warto zwrócić uwagę na solowe partie saksofonu altowego - instrumentu, którego Rachmaninow uzył po raz pierwszy i jedyny. Utwór dedykowany jest Orkiestrze Filadelfijskiej, która będzie wykonawcą dzieła w czwartkowy wieczór.

Transmisję z Londynu poprowadzi Róża Światczyńska

W przerwie koncertu nadamy audycję Aleksandry Łapkiewicz Janusz Korczak – trudne książki dla dzieci 

Program

Jan Sibelius Finlandia op. 26

Piotr Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

Sergiusz Rachmaninow Tańce symfoniczne

Maurice Ravel La Valse

Wyk. Janine Jansen – skrzypce, Orkiestra Filadelfijska, dyr. Charles Dutoit

 

8 września (czwartek), godz. 20:30Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: Martha Argerich i Charles Dutoit

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2009 14:44
30 sierpnia 2009, godz. 20:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia kameralnego spotkania

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 15:18
Kiedy wybitne osobowości muzyczne spotykają się na estradzie, by wykonać razem dzieła kameralne, musi zaiskrzyć.
rozwiń zwiń