To był jubileusz!

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 21:12
W 2003 roku Henryk Mikołaj Górecki obchodził 70. urodziny. W prezencie otrzymał koncert złożony ze swych utworów, wykonany przez czołowych polskich muzyków.

Koncert, który odbył się w Katowicach 6 grudnia 2003 roku nie był pierwszym monograficznym wieczorem Henryka Mikołaja Góreckiego. Ten pierwszy odbył się prawie 50 lat wcześniej, również w Katowicach – byłto pierwszy w historii tamtejszej PWSM monograficzny koncert studenta. Wśród wykonanych wtedy utworów znalazły się Pieśni o radości i rytmie. Kolejne lata znaczone były wieloma wybitnymi kompozycjami, takimi jak ultrawangardowe Scontri, sonorystyczny cykl Genesis czy Ad Matrem.

Podczas jubileuszowego koncertu nie zabrzmiał utwór, który przyniósł kompozytorowi najwiekszą sławę – III Symfonia – bo też i wyraz dzieła nie wydawał ię stosowny do okoliczności. Nie było też słynnego Koncertu klawesynowego, za to wykonano Małe requiem dla pewnej polki na fortepian i 13 instrumentów. Zabrzmiała też Muzyczka IV na klarnet puzon, wiolonczelę i fortepian.

Twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego przeszła ewolucję od radykalnej awangardy przez sonoryzm aż do stylu, który określono jako "nową prostotę" - muzyka tego okresu trafia nie tylko do koneserów, ale do najszerszych kręgów słuchaczy. Ta ewolucja tylko pozornie może wydawać się niezrozumiała:

- Traktuję muzykę jako jeden z elementów tego, co nazywa się życie - podkreślał Henryk Mikołaj Górecki przy wielu okazjach.

Na koncert zaprasza Ewa Szczecińska

Program

Kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego

Pieśń o radości i rytmie op. 7, Genesis I, Trzy utwory w dawnym stylu

Wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso", Marek Moś – dyrygent

Małe Requiem dla pewnej polki op. 66

Wyk. Orkiestra Muzyki Nowej, Aleksander Lasoń – dyrygent

Ad Matrem op. 29

Wyk. Iwona Hossa – sopran, Adam Kruszewski – baryton, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, Chóry Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wojciech Michniewski dyrygent

Muzyczka IV

Wyk. Orkiestra Muzyki Nowej

(Katowice, 6.12.2003)

4 listopada (piątek), godz. 19:30

Czytaj także

Kronos Quartet na Festiwalu Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 14:40
Sławny zespół smyczkowy wystąpił podczas drugiej edycji Festiwalu w 2006 roku. W piątkowy wieczór przypomnimy to wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił wybitny kompozytor w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. 12 listopada minie rok od jego śmierci...
rozwiń zwiń