Osiem i pół, czyli Symfonie Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 12:00
Podczas tegorocznego Festiwalu Radia Klara Les Musiciens du Louvre pod dyrekcją Marka Minkowskiego wykonali utwory wielkiego Wiedeńczyka, pokazujące, ze nie tylko pieśni komponował niezrównane.
Franciszek Schubert
Franciszek SchubertFoto: Wikipedia/domena publiczna

Franciszek Schubert słusznie uważany jest za mistrza pieśni. Odmienił ten gatunek, pchnął na nowe tory, stworzył wzorzec pieśni romantycznej. Układał je w cykle, powiązane treściowo (Podróż zimowa, Piękna młynarka), tworząc nadrzędną strukturę muzyczną. Ten sposób myślenia o piesniach obecny jest w twórczośći kompozytorskiej do dziś.

Nieco w cieniu tych dokonań znajduje się muzyka instrumentalna Schuberta. Po części dlatego, że indywidualnie potraktowana, ale jednak na wskroś klasycystyczna forma, kiepsko wpisuje się w mit Schuberta-romantyka, po części zaś dlatego, że autorskie rozwiązania formalne pozostawały dość długo niezrozumiane przez teoretyków.

Ostatecznie jednak Schubert zwycięża. Jego dziewięć symfonii (chciałoby się rzec – osiem i pół, jeśli za połówkę przyjąć "Niedokończoną") przetrwało w repertuarze, choć przyznać trzeba, że dwie ostatnie są znacznie bardziej popularne od pierwszych siedmiu. Piękno Schubertowskiej melodyki, owe "niebiańskie przestrzenie" szeroko rozlanych tematów, przy zmysłowo potraktowanej instrumentacji czynią te utwory niebywale atrakcyjnymi dla słuchacza.

Rzadko jest okazja, by wysłuchać kompletu Symfonii Schuerta, tym goręcej zapraszamy do spędzenia trzech przedjesiennych wieczorów z Dwójką!

Audycje poprowadzą Klaudia Baranowska i Agata Kwiecińska

Program

Poniedziałek 17 września, godz. 19.30

Franciszek Schubert I Symfonia D-dur D 82; IX Symfonia C-dur D 944 "Wielka"

(Bruksela, 11.09.2012)

Wyk. Les Musiciens du Louvre, Marc Minkowski – dyrygent

 

Wtorek 18 września, godz. 19.30

Franciszek Schubert III Symfonia D-dur D 200; IV Symfonia c-moll D 417; VI Symfonia C-dur D 589

(Antwerpia, 12.09.2012)

Wyk. Les Musiciens du Louvre, Marc Minkowski – dyrygent

Środa 19 września, godz. 19.30

Franciszek Schubert II Symfonia B-dur D 125; VIII Symfonia h-moll D 759 "Niedokończona"; V Symfonia B-dur D 485

(Brugia, 13.09.2012)

Wyk. Les Musiciens du Louvre, Marc Minkowski – dyrygent

reklama

Czytaj także

Trzech Panów i Cecylia - rozmowa z Markiem Minkowskim

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 16:56
Francuski dyrygent opowiada Klaudii Baranowskiej o swojej najnowszej płycie z arcydziełami Purcella Händla i Haydna dedykowanymi Świętej Cecylii
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marc Minkowski - francuski łącznik

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 15:00
Nieodwracalnie zmienił oblicze polskiego życia muzycznego. Szef Sinfonii Varsovia, potomek polskich emigrantów i właściciel działki w centrum Warszawy jest jednym z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów i wizjonerów muzyki barokowej.
rozwiń zwiń