Danił Trifonow: Skriabin, zamiast poduszki, kładł pod głowę nuty z utworami Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 07:00
Zdobywca III nagrody na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku, uczestnik tegorocznego Koncertu Urodzinowego poświęconego Fryderykowi Chopinowi, opowiada o podróżach i o swoim podejściu do muzyki Chopina.
Audio
  • Daniił Trifonow o swoim spojrzeniu na utwory Fryderyka Chopina. (PR, 1.03.2013)
  • Czym dla Petera Jablonsky'ego jest muzyka Chopina? Posłuchaj!!!
Daniił Trifonow
Daniił Trifonow Foto: fot.mat.prasowe,daniiltrifonov.com

 – Właśnie odbyłem tournée po Stanach Zjednoczonych z Narodową Orkiestrą Rosyjską. W San Francisco  graliśmy w sali, której akustyka jest po prostu wspaniała. Spotkaliśmy się tam z gorącym przyjęciem ze strony publiczności – opowiada Danił Trifonow. – Zresztą, każda sala, w której wystąpiliśmy, była pełna, bez jednego wolnego miejsca… – Artysta zdradza, że obecny sezon to dla niego nie tylko tournée, lecz także dużo recitali, jak również wspólnych występów z wieloma artystami. – Teraz będę miał miesiąc wolny; poświęcę go na przygotowanie kolejnego programu – uzupełnia.

Jak zmieniło się podejście Daniła Trifonowa do muzyki Chopina? – Jeśli chodzi o Koncert fortepianowy e-moll, który zagrałem podczas Konkursu, i który gram bardzo często – myślę, że moja interpretacja tego utworu uległa znaczącej zmianie. Elementem, którego nie zmieniłem, są na pewno tempa… - mówi Danił Trifonow. Artysta wyjaśnia, że bardzo dużo zależy od miejsca, w którym gra i od jego nastroju przed występem. – A gram, oprócz muzyki Chopina, utwory Schumanna, Skriabina (o którym legenda mówi, że spał z nutami utworów Chopina pod głową), zamierzam też włączyć do repertuaru dzieła Rachmaninowa – wyznaje Danił Trifonow.

Rozmawiała Anna Skulska

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Daniłem Trifonowem, jak również przeprowadzonej przez Różę Światczyńską rozmowy z drugim uczestniczącym w Koncercie Urodzinowym solistą, Peterem Jablonsky'm, pianistą ze Szwecji. Ten ostatni artysta wykonał podczas Koncertu kilka utworów Witolda Lutosławskiego, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lutosławski patronem roku 2013

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 14:33
25 stycznia przyszłego roku Witold Lutosławski, pianista, dyrygent i kompozytor, skończyłby sto lat. Rok 2013 został więc ogłoszony Rokiem Lutosławskiego. Zaplanowano na ten rok wiele wydarzeń, wśród nich konkurs kompozytorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ohlsson: Nic przeciwko fortepianowi lub rękom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 12:19
Wybitny amerykański pianista, gwiazda tegorocznego Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", opowiadał w Dwójce o swoim Lutosławskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 16:00
Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony można już przemierzać stolicę śladami wielkiego kompozytora.
rozwiń zwiń