Penderecki i nierozpoczęty utwór o "wielkiej rzezi"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 17:00
Swój nowe dzieło kompozytor poświęcił ofiarom I wojny światowej. "Dies illa", które zakończyło Festiwal Beethovenowski, Krzysztof Penderecki pozbawił jednak początku...
Audio
  • Krzysztof Penderecki o powstaniu i znaczeniu utworu "Dies illa" (Filharmonia Dwójki)
Przed przystąpieniem do pracy nad utworem Die illa studiował literaturę poświęconą I wojnie światowej. - To była wielka rzeź - powiedział.
Przed przystąpieniem do pracy nad utworem "Die illa" studiował literaturę poświęconą I wojnie światowej. - To była wielka rzeź - powiedział.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Zawsze rozpoczynam pracę nad utworem od zaplanowania ogólnej formy, a potem wypełniam ją dźwiękami. Często najpierw zajmuję się środkiem albo końcówką, a dopiero potem początkiem. Tak było też w przypadku "Dies illa - wyjaśnił kompozytor. - Utwór zamówiło ministerstwo kultury Flandrii na specjalny koncert. Okazało się, że może mieć nie więcej niż pół godziny, a ja zaplanowałem prawie dwa raz więcej. Zrezygnowałem więc z trzech pierwszych strof tekstu "Dies irae" - dodał.

A dlaczego Krzysztof Penderecki bał się napisać wieńczącą dzieło "Lacrimosę"?

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Penderecki (kompozytor)

Data emisji: 3.04.2015

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki", w której rozmawialiśmy także - o programie przyszłorocznego Festiwalu Beethovenowskiego - z Elżbietą Penderecką.

mm/bch

Czytaj także

Penderecki: to był najbliższy mi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:50
- Pozostawił kilkanaście znakomitych utworów. Niestety w Polsce zapomina się o twórcach po ich odejściu - mówił Krzysztof Penderecki w 10. rocznicę śmierci Marka Stachowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Penderecki: wolę słuchać kolęd niż je śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 11:00
- Siedemdziesiąt procent mojej muzyki to utwory wokalne. Ale ja nie mam zupełnie głosu. W związku z tym nie śpiewam. Ale chętnie słucham, jak inni śpiewają, nawet gdy trochę fałszują - zdradził wybitny kompozytor.
rozwiń zwiń