Rosyjski koncert na brytyjskie święto narodowe

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 18:00
- Ostatnia Noc Promsów to wydarzenie o znaczeniu narodowym dla całej Wielkiej Brytanii. Druga część koncertu ma silny charakter patriotyczny, a przy okazji jest to wielka zabawa - opowiadał pianista Benjamin Grosvenor.
Audio
  • Rozmowa z pianistą Benjaminem Grosvenorem (Filharmonia Dwójki)
Ostatnia Noc Promsów zdecydowanie odbiega atmosferą od typowego koncertu muzyki klasycznej
Ostatnia Noc Promsów zdecydowanie odbiega atmosferą od typowego koncertu muzyki klasycznejFoto: PAP/EPA PHOTO/PA/STEFAN ROUSSEAU

Brytyjski wirtuoz zaprezentował tego szczególnego wieczoru II Koncert fortepianowy Szostakowicza. - To dzieło kompozytor napisał dla swojego 19-letniego syna. Dlatego jest lekkie, wesołe, a jednocześnie bardzo piękne. Wolna część to słynny i powszechnie rozpoznawalny fragment. Wydaje mi się więc, że to idealne dzieło na Ostatnią Noc Promsów - wyjaśniał Benjamin Grosvenor i dodał. - Pamiętajmy, że to specyficzna publiczność. Spotkałem wiele osób, które przychodzą na Ostatnią Noc Promsów, a nawet nie zdają sobie sprawy, ile koncertów poprzedza to wydarzenie - skwitował.

Znakomity pianista mówił też między innymi o swoim stosunku do Polski oraz muzyki Chopina.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Benjamin Grosvenor (pianista)

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 21.50

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/mp

Czytaj także

Dyrektor BBC Proms: trwa moda na muzykę rosyjską

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 13:00
Dlaczego w programie tegorocznego festiwalu jest tak dużo muzyki Strawińskiego i Szostakowicza, a nie znalazł się w nim żaden utwór polski? Odpowiada Edward Blakeman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Adam Krzeszowiak i ciężar Orfeusza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 08:00
- To jedna z najtrudniejszych ról, jakie śpiewałem. W arii "Possente spirto" wychodziłem z siebie już po pierwszych czterech taktach - opowiadał w Dwójce znakomity tenor przed swoim występem w Royal Albert Hall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean-Efflam Bavouzet: kompozytor jest jak architekt

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 11:00
O tym, co łączy oba zawody, a także o sztuce kompozytorskiej Ravela rozmawialiśmy z solistą koncertu, który odbył się 7 sierpnia na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń