Piotr Tabakiernik: przy "De Trinitate" to tekst uruchomił muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:02
- Zastanawiałem się, gdzie można to zakotwiczyć. Natychmiast pojawił mi się jeden temat, czyli chorał gregoriański. Dla współczesnego kompozytora, tak mi się wydaje, to zawsze straszny problem, co zrobić z tym chorałem, który sam w sobie jest doskonałą muzyką pisaną na chwałę bożą i nic więcej nie potrzeba - mówił gość Dwójki.
Audio
  • Wiolonczelista Marcin Zdunik, dyrygenci Anna Szostak i Szymon Bywalec oraz kompozytor Piotr Tabakiernik o utworze "De Trinitate" (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elena Dijour/Shutterstock

Warszawska jesień 1200.jpg
62. festiwal Warszawska Jesień na antenie Dwójki

We wtorek (24.09) odbyło się prawykonanie utworu "De Trinitate" Piotra Tabakiernika. Miało to miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego podczas festiwalu Warszawska Jesień.

- Pisząc ten utwór długo zastanawiałem się, jak wykorzystać chorał gregoriański. W jednej części pojawia się on tam in crudo, dokładnie tak, jak powinien być, ale tak to jest wykorzystywany w taki sposób, jak go komponowali kompozytorzy w średniowieczu. To znaczy z greckich tekstów, które są w utworze wybieram sobie słowa, tłumaczę je na łacinę, potem znajduje w chorale fragmenty, które tym słowom odpowiadają i sklejam to ze sobą w melodię. Ten zabieg to centonizacja. Co do środowiska, w którym funkcjonują te melodie, miałem potrzebę, żeby było ono bardzo kolorowe i miało walory symboliczne i onomatopeiczne. Okazało się, że trzeba przekroczyć nie tylko równomierną temperację, ten system dźwięków, którym dysponujemy na fortepianie, ale też w ogóle muzyczne źródła dźwięku. Pojawiła się cała masa dźwięków dodatkowych - tłumaczył kompozytor.

Jakie to dźwięki? Co dla Piotra Tabakiernika było motywacją do podjęcia tego tematu? O tym w nagraniu audycji, w której o utworze "De Trinitate" mówili również uczestnicy prawykonania: wiolonczelista Marcin Zdunik oraz dyrygenci Anna Szostak i Szymon Bywalec.

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Piotr Tabakiernik (kompozytor)

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 20.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/mko


Czytaj także

Zygmunt Krauze: do komponowania zawsze potrzebuję tematu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 13:10
- Kiedy spojrzę na swoje pierwsze utwory, pisane jeszcze w 1958 roku i dalsze, to można zauważyć, że ta muzyka jest coraz bardziej ekspresyjna, dramatyczna, kanciasta - opowiadał w Dwójce kompozytor, którego utwór zabrzmiał podczas koncertu inaugurującego 62. Festiwal Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Warszawska Jesień to nie tylko koncerty

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 11:22
W audycji "Nokturn" odwiedziły nas kuratorki wydarzeń towarzyszących warszawskiemu festiwalowi muzyki współczesnej: Paulina Celińska i Aleksandra Bilińska.
rozwiń zwiń