REKLAMA

Inauguracja Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 21:30
W piątkowy wieczór 7 października transmitowaliśmy dla Państwa koncert inauguracyjny 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia!

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego)

Program:

Victoria Polevá Nova

Antonín Dvořák Koncert skrzypcowy a-moll op. 53

Mieczysław Karłowicz Symfonia e-moll op. 7 "Odrodzenie"

Wyk. Veriko Tchumburidze - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

Solistka Veriko Tchumburidze, która wystąpiła podczas otwierającego koncertu, to zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu. Skrzypaczka pochodzi z Gruzji. Towarzyszyła jej Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Koncert odbył się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W przerwie wysłuchaliśmy rozmowy z solistką, zwyciężczynią 15. Konkursu Wieniawskiego - Veriko Tchumburidze (autorka: Monika Zając).

Posłuchaj
22:13 2022_10_07 20_14_49_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Veriko Tchumburidze: różnorodność w muzyce jest dla mnie bardzo ważna (Filharmonia Dwójki)

 
 

***

Czytaj także: Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Decyzją Jury Preselekcyjnego w składzie: Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący i Madeleine Carruzzo, do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z 224 osób z całego świata zakwalifikowanych zostało ponad 30 skrzypków i skrzypaczek. Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (także Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbędzie się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 19.00

mg/mo/kor

Czytaj także

Przed Konkursem Wieniawskiego. "Pod względem organizacyjnym było wyjątkowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:15
- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń