Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:45
- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
Próba nowych organów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Próba nowych organów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Foto: Radosław Kaźmierczak / NOSPR

Feeria muzycznych barw

Solistką wydarzenia była Iveta Apkalna, łotewska pianistka i organistka. - Muszę przyznać, że zasiadając przed klawiaturami tych nowych organów w Katowicach, nie miałam problemu, żeby zadowolić potrzeby swojego wewnętrznego ucha, mojej wyobraźni dźwiękowej - zaznaczyła. - Nie było trudnością znalezienie tych wszystkich barw, które chciałam usłyszeć w tej kompozycji.

Solowo i z orkiestrą

- Tym organom niczego nie brakuje, wystarczy poznać ich bogactwo i w sposób przemyślany je wykorzystać - zaznaczyła Iveta Apkalna. - Dla mnie najważniejsze jest to, że kompozycja Salonena jest koncertem sensu stricto, daje poczucie, że ja–organistka, jestem solistką. Jednocześnie zawiera w swojej narracji elementy, w których czuję, że współistnieję z orkiestrą.

Posłuchaj
19:37 Przerwa F2 13 styczeń 2023 20_10_56.mp3 Iveta Apkalna o nowych organach w siedzibie NOSPR (Filharmonia Dwójka)

 

***

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach powstały w efekcie niezliczonych godzin konsultacji i poszukiwań autora koncepcji organów NOSPR - Juliana Gembalskiego, głównego budowniczego Antona Škrabla i architekta (i miłośnika muzyki) Tomasza Koniora.

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości>>>>

Organy w stylu francuskiego symfonizmu, mierzą 13 metrów wysokości, 9 metrów szerokości i 6 metrów głębokości; składają się ze 105 głosów i dwóch stołów gry, z których jeden wzbogacono o manuał w stylu niemieckim.

Esa-Pekka Salonen wystąpił podczas inauguracji instrumentu w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR.

Czytaj także

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Iveta Apkalna (organistka)

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 20.10

Materiały wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

djr

Czytaj także

"Z miłości jestem" - NOSPR gra utwory SBB. Oglądaj wideo z koncertu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:55
Dwójka zaprezentowała koncert utworów grupy SBB w orkiestracji Miłosza Wośko. W wydarzeniu, które wpisuje się w jubileusz 50-lecia SBB, wziął udział lider zespołu Józef Skrzek oraz – gościnnie – Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Długosz i Roman Perucki - muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:42
- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
rozwiń zwiń