Wulkan wokalnej energii - Maria João

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:37
W "Rozmowach improwizowanych" portugalska wokalistka opowiedziała o aikido, Mozambiku, bójce z Aki Takase i godzeniu śpiewania z macierzyństwem.
Audio
  • Rozmowa z Marią João (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Maria Joo jest często mylona z modelką Maria Joo, która zasłynęła swym wizerunkiem na okładce Sports Illustrated Swimsuit Edition w 1987 roku
Maria João jest często mylona z modelką Maria João, która zasłynęła swym wizerunkiem na okładce Sports Illustrated Swimsuit Edition w 1987 rokuFoto: PAP

Portugalska wokalistka Maria João od lat osiemdziesiątych urzeka publiczność i jednoczy miłośników różnych muzycznych estetyk: współczesnego jazzu, muzyki świata, elektroniki i swobodnej improwizacji. Sama, jeśli w ogóle zauważa granice międzygatunkowe, traktuje je jak drobne przeszkody, które trzeba przeskoczyć bez zbytniego oglądania się za siebie. "Jak można zamknąć się i nie słuchać, zwłaszcza dziś, w epoce globalizacji?" pyta retorycznie artystka. "Nie można skulić się w kącie pokoju i zatkać uszu. Nie da się odizolować od wpływu, jaki ma na nas wszystko, co nam się – mniej lub bardziej – podoba".

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Maria João (wokalistka)

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 22.00

bch/mm

Czytaj także

NRD i nie tylko. Za co komuniści polubili jazz

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 17:00
– Wszystko, co kojarzyło się z zachodnim imperializmem, było zabronione. Dopiero po zabójstwie Martina Luthera Kinga partia zmieniła zdanie – mówił perkusista Günter Sommer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teodosii Spassov. Ożenił bałkański folk z jazzem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:00
Gościem Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka w "Rozmowach improwizowanych" była centralna postać bałkańskiego jazzu.
rozwiń zwiń