REKLAMA

Radykalnie nieideologiczny Sharif Sehnaoui

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był gitarzysta i eksperymentator Sharif Sehnaoui, współtwórca libańskiej sceny muzyki swobodnie improwizowanej.
Audio
  • Radykalnie nieideologiczny Sharif Sehnaoui (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Nigdy nie bawiliśmy się w egzotykę, przez jakiś czas wręcz odrzucaliśmy zaproszenia od wszystkich festiwali posługujących się hasłami wolności czy pokoju dla Libanu" – mówi wychowany w Bejrucie Sharif Sehnaoui, który w Dwójce opowie o swojej radykalnie nieideologicznej twórczości, bolesnym rozstaniu z fortepianem oraz o dawnym i współczesnym Libanie - nie tylko w kontekście muzyki.

"Dziś obserwuję dwie tendencje, które niestety zyskują na znaczeniu. Pierwszą z nich nazywam egzotyzmem. To okropne zjawisko w muzyce, którego przejawem - niejedynym zresztą - jest tak zwana muzyka świata. Drugą tendencją, którą uważam za pochodną pierwszej, jest sensacjonalizm. Dziś to muzycy z Syrii budzą sensację, a kiedyś podobnie myślano o nas: »Ach, to naprawdę coś, ten facet grał na swoim instrumencie pod gradem bomb, jego życie było zagrożone, ale przetrwał i teraz stoi przed nami na scenie i tworzy«. To jest właśnie sensacjonalizm".

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Sharif Sehnaoui (gitarzysta)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 22.00

mc/ei

Czytaj także

"Coltrane według Coltrane'a". Jazzowe rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
W "Rozmowach improwizowanych" z przyjemnością wgłębiliśmy się w świeżo wydany zbiór wywiadów ze słynnym saksofonistą Johnem Coltrane'em.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Håkon Kornstad. Jazzman w świecie opery

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 11:00
W "Rozmowa improwizowanych" przedstawiliśmy niezwykłą historię Hakona Kornstada - norweskiego saksofonisty jazzowego, który w wieku 32 postanowił zostać śpiewakiem operowym. I udało mu się to!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irlandzki swing Ronana Guilfoyle'a

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 17:00
W "Rozmowach improwizowanych" jeden z najważniejszych irlandzkich jazzmanów opowiadał m.in. o związkach celtyckiego folku z jazzem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkusista Tomas Fujiwara o słuchaczach idealnych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
Gościem audycji "Rozmowy improwizowane" był nowojorski perkusista. Muzyk opowiadał o swoich japońsko-francuskich korzeniach, elegancji w muzyce eksperymentalnej i swoim stosunku do odbiorców muzyki.
rozwiń zwiń