David Virelles. Gwiazda jazzu z Kuby

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 12:40
W "Rozmowach improwizowanych" słuchaliśmy opowieści pianisty o rodzinnym domu i ojczyźnie oraz poznamy obszerny poczet awangardowych kompozytorów kubańskich. David przyznał się też do drobnych studyjnych oszustw.
Audio
  • David Virelles. Gwiazda jazzu z Kuby (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
David Virelles
David VirellesFoto: Jarosław Rerych

Od pięciu lat nie ma w Polsce fana jazzu, który nie słyszałby nazwiska Davida Virellesa. Wtedy bowiem, w 2013 roku, ukazała się Wisława Tomasz Stańki, pierwszy z trzech albumów trębacza, w których nagraniu brał udział kubański pianista. Do tamtego momentu Virelles był pianistą na dorobku terminującym u Steve'a Colemana i Henry'ego Threadgilla, stojącym u progu międzynarodowej kariery świeżo po nagraniu albumu Continuum dla cenionej nowojorskiej wytwórni Pi Recordings.

Dziś David Virelles ma na koncie trzy płyty dla ECM-u, koncertuje na całym świecie i chyba moglibyśmy przyznać mu status światowej gwiazdy pianistyki jazzowej, gdyby nie... jego muzyka, która zdaje się w sposób doskonały przeczyć idei gwiazdorstwa.

***

Tytuły audycji: Rozmowy improwizowane

Przygotowali: Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński

Gość: David Virelles (pianista)

Daty emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/mko

Czytaj także

Marilyn Crispell: sprawdź, dokąd muzyka cię zabierze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
- W przypadku muzyki swobodnie improwizowanej często zdarza się, że na początku ludzie nie rozumieją, co się dzieje. Wtedy zwykle doradzam zawieszenie sądów i wyruszenie w podróż - mówiła znakomita pianistka jazzowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Lytton: nadużywanie emocji psuje muzykę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00
- Emocjonalny aspekt muzyki niezbyt mnie interesuje, bo emocjami łatwo manipulować. Ich nadużywanie degeneruje naszą kulturę - mówił w Dwójce brytyjski perkusista jazzowy, postać pomnikowa na scenie muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Harlandem i Rogersem nie tylko o jazzie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 08:30
Eric Harland urodził się i wychował w Teksasie, Reuben Rogers - na wyspie Saint Thomas. Razem tworzą jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych współczesnego jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeff Parker. "Ja, antygitarzysta"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 18:00
Gościem audycji był Jeff Parker, od ponad dwóch dekad jeden z najważniejszych gitarzystów amerykańskiej muzyki eksperymentalnej (m.in. Tortoise, Isotope 217, Chicago Underground).
rozwiń zwiń