Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:00
W audycji Cecil McBee opowiadał o pracy nad własną muzyką, albumie nagranym ze Zbigniewem Seifertem, aluminiowym kontrabasie i wpływie, jaki legendarna Route 66 wywarła na Tulsę w stanie Oklahoma, rodzinne miasto artysty.
Audio
  • Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Cecil McBee
Cecil McBeeFoto: lev radin/Shutterstock.com

monty1200_pap.jpg
"Płyty z muzyką Boba Marleya są jak msze"

Dyskografia obchodzącego w tym roku osiemdziesiąte trzecie urodziny kontrabasisty jest gigantyczna, ale jako lider nagrał zaledwie kilka płyt. Jego trwająca już siódmą dekadę kariera - współpraca z Dinah Washington, Charlesem Loydem, Keithem Jarrettem, Jackiem McLeanem, Yusefem Lateefem, Pharoah Sandersem i Wayne'em Shorterem - na pierwszy rzut oka wydaje się być pasmem sukcesów, jednak podczas rozmowy przekonaliśmy się, że Cecil McBee czuje się przede wszystkim kompozytorem. A jako kompozytor wciąż nie doczekał się należnego uznania.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane 

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Goście: Cecil McBee (kontrabasista)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 22.00

jp/pg


Czytaj także

Kaja Draksler: improwizacja wymaga dobrego warsztatu kompozytorskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 15:35
- Co do swobodnej improwizacji, uważam, trzeba mieć niezły warsztat kompozytorski, żeby grać ją dobrze. W muzyce improwizowanej chodzi przecież o formę, strukturę, brzmienie, orkiestrację, myślenie o czasie. O tym wszystkim musisz decydować, grając, więc jest to komponowanie tu i teraz - mówiła muzyczka i kompozytorka jazzowa Kaja Draksler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kris Davis o macierzyństwie w trasie muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
W audycji rozmawialiśmy z kanadyjską pianistką, która mieszka i tworzy w Nowym Jorku i od lat z powodzeniem łączy karierę muzyczną z wychowywaniem syna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O muzyce, polityce i rodzinie ze Scottem Colleyem i Benjaminem Koppelem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 11:11
Z muzykami rozmawialiśmy m.in. o historii rodzinnej fotografii z czasów wojny secesyjnej i o szykanach, jakie spotykały muzyków żydowskiego pochodzenia w przedwojennej Danii.
rozwiń zwiń