Przemyśl. "Stanął jak Rzym na siedmiu wzgórzach"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 17:00
- Wielu historyków twierdzi, że Przemyśl mógł być założony już w VII wieku przez księcia Przemysława i stąd wzięła się nazwa miasta. Dziś trudno jednak doszukać się siedmiu wzgórz, na których go zbudowano – mówił w Dwójce Karol Kicman z Muzeum Narodowego w Przemyślu.
Audio
  • "Dwójka na miejscu". Przemyśl - historia i teraźniejszość (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Rynek w Przemyślu
Rynek w PrzemyśluFoto: PR
Obejrzyj
ZnakiNiepodleglej_Przemyśl_teaser.mp4
P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

Plenerowa akcja "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" do tej pory gościła w Warszawie, Sopocie, Gdyni, Krakowie i Kaliszu. Dziennikarze radiowej Dwójki kontynuując wakacyjną trasę, która nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzili teraz Przemyśl.

W namiocie plenerowego studia Dwójki pojawił się historyk Karol Kicman z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, który opowiadał o historii miasta a także o jego teraźniejszości. Tomasz Pomykacz przybliżył historię Twierdzy Przemyśl, zaś genealog Łukasz Karpecki przypomniał sylwetki niektórych mieszkańców Przemyśla. Jednym z bohaterów rozmowy był Henryk Jaskuła, który jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

W audycji nie zabrakło również tematów związanych ze sztuką. Słuchacze mogli również poznać historie wątków filmowych związanych z Przemyślem, wśród których pojawiła się relacja z planu nowego filmu Krzysztofa Zanussiego. Dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzili też podziemną trasę turystyczną, dworzec kolejowy, Zamek Kazimierzowski i Ratusz Wieży Zegarowej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Karol Kicman (historyk z Muzeum Narodowego), Tomasz Pomykacz (historyk), Anna Kobiałka (dyrektor Festiwalu Dziedzictwa Kresów), Krzesimir Dębski (kompozytor), Andrzej Cieszyński (Galeria Sztuki Współczesnej – Niepodległa i Przemyśl)

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/kd

x x

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Niepodległa w Polskim Radiu. "Aktualności i skarby z archiwum"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:00
- Ta przestrzeń łączy zarówno to, co dzisiaj tworzymy w każdym z programów, jak i to, co znajdowało się w archiwum, a co wydobywamy na światło dzienne - podkreślała Małgorzata Zalewska, sekretarz Programu 2 Polskiego Radia, opowiadając o serwisie specjalnym Niepodlegla.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń