Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
Audio
  • Plenerowa audycja z Kalisza (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Panorama Kalisza z wieży Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Na pierwszym planie Ratusz i centrum miasta
Panorama Kalisza z wieży Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Na pierwszym planie Ratusz i centrum miastaFoto: Tomasz Wojtasik/PAP

Plenerowa akcja "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" do tej pory gościła w Warszawie, Sopocie, Gdyni i Krakowie. W sobotę 21 lipca nasza wakacyjna trasa, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zawitała do Kalisza.

W czasie dwugodzinnej audycji można było dowiedzieć się m.in. o historii miasta, ale i teraźniejszości, związanej z produkcją fortepianów i pianin, genezie przydomku "Wenecja Północy", który funkcjonuje w odniesieniu do Kalisza i tym, czy rzeczywiście jest to najstarsze miasto w Polsce i zarazem miasto, które najbardziej ucierpiało w czasie I wojny światowej. Rozmowy z poszczególnymi gośćmi przeplatane były fragmentami recitalu pianistki i wokalistki Karoliny Stankiewicz.

P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

Między 12.00 a 15.00 na Głównym Rynku odbyła się z kolei plenerowa akcja, w czasie której odbywały się m.in. warsztaty plastyczne, a także czytanie poezji Adama Asnyka i prozy Marii Dąbrowskiej, twórców związanych z Kaliszem, w interpretacji Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego.

W sobotę 28 lipca radiowa Dwójka odwiedzi Przemyśl.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Bartosz Panek

Goście: Jan Kibler (długoletni pracownik fabryki Calisia, pedagog technikum budowy fortepianów), Marcin Kaftanowicz (pedagog technikum budowy fortepianów, Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów), Anna Tabaka i Maciej Błachowicz (historycy i regionaliści), Arkadiusz Pacholski (pisarz, eseista, animator kultury), Mateusz Halak (konserwator zabytków), Michał Mąka (artysta), Elżbieta Piszczorowicz-Mondra (Fundacja Rodziny Wiłkomirskich), Sylwia Kucharska (dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej), Przemysław Pawlak (prezes Instytutu Witkacego)

Data emisji: 21.07.2018

Godzina emisji: 15.00

x 
pg/kul
Czytaj także

Sopot: miasto jazzu, literatury i eks-warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 16:00
- Zakończenie drugiej wojny światowej oznaczało dla miasta całkowitą wymianę społeczności. Przybyło tu wielu ludzi z Kresów, ale też ze zniszczonej Warszawy – mówiła w Dwójce Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia: symbol spełnionego marzenia o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 17:00
- Koncepcje, które legły u podstaw powstania Gdyni narodziły się w pierwszej połowie lat 20. ubiegłego wieku, ale dopiero późniejsze decyzje Eugeniusza Kwiatkowskiego doprowadziły do zbudowania portu i miasta na wielką skalę – mówił w Dwójce prof. Tadeusz Stegner.
rozwiń zwiń