X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pat Metheny: nie jestem w stanie grać muzyki, w którą nie wierzę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:15
- Nigdy nie zależało mi na sukcesie komercyjnym, po prostu grałem muzykę, którą kochałem. Nie robiłem nic pod publiczkę - mówił w Dwójce amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor o legendarnym albumie z 1978 roku "Pat Metheny Group", który na świecie osiągnął szczyty popularności.
Audio
Pat Metheny
Pat MethenyFoto: Robert Bartosewicz

Album "Pat Metheny Group" to jedna z ważniejszych płyt w muzyce lat 80. i 90., również w Polsce. Każda audycja Polskiego Radia zatytułowana "Wieczór płytowy", która gromadziła przy odbiornikach dziesiątki tysięcy osób, rozpoczynała się wtedy od utworu "San Lorenzo". Jak zaznaczył Pat Metheny, album "Pat Metheny Group" miał znaczenie symboliczne również dla niego. - Historia tej płyty jest niesamowita. Nikt nie mógł przewidzieć, że jej losy tak się potoczą - opowiadał muzyk. - To, jak wpisała się w dopiero powstający trend kulturowy, było zupełnym przypadkiem. Jego recepcja w Polsce i na całym świecie osiągnęła szczyty popularności - wspominał gitarzysta.

Pat Metheny wspominał również trasę koncertową w Polsce w 1985 roku. Podkreślił, że to było nietypowe, by amerykański zespół przyjechał do Polski na tak długą trasę koncertową ("w tydzień zagraliśmy cztery, może pięć koncertów"). Artysta dodał, że koncert w Polsce był przeżyciem niezapomnianym, przede wszystkim ze względu na publiczność. - Poziom zrozumienia, który płynie z drugiej strony sceny, od ludzi, jest czymś unikatowym w skali światowej - zaznaczył.

Muzyk opowiadał również o tym, jak bardzo zmieniła się Polska od jego pierwszego koncertu, rozmawialiśmy też o tym, czy znalazł swoje wymarzone brzmienie i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób udało mu się w jednym czasie grać na ponad 20 instrumentach. Artysta zdradził nam również historię powstania gitary Pikasso – 42-strunowego instrumentu stworzonego przez kanadyjską lutniczkę Lindę Manzer.


Z Patem Methenym rozmawiał Andrzej Zieliński Z Patem Methenym rozmawiał Andrzej Zieliński

***

Tytuł audycji: Teraz jazz

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Pat Metheny (amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 18.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urszula Dudziak: Komeda był człowiekiem o złotym sercu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 12:10
- Myślę, że to dzięki niemu jestem w miejscu, do którego w moim życiu dotarłam i dzięki niemu jestem szczęśliwa, czuję się spełniona. Kiedy śpiewałam z Krzysiem w Hybrydach, byłam w nim dziko zakochana, bo on był cudownie dobrym człowiekiem o złotym sercu – mówiła w Dwójce znana wokalistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz na rok zamieszkał w moim domu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:00
- Dostałem wymarzone dla kompozytora zamówienie, ponieważ  miałem odwzorować muzycznie postać szalonego ociemniałego pianisty, który rozbłysnął światłem swojego talentu i zniknął - znakomity pianista opowiadał w Dwójce o pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń