X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chreptiów "Pana Michała". Od historii do literackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy sienkiewiczowski Chreptiów, związany z literacką postacią Michała Wołodyjowskiego istniał naprawdę i jak mogła wyglądać legendarna kresowa stanica.
Audio
  • Kresowa stanica. Historia i legenda (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Juliusz Kossak Taniec tatarski (fragment obrazu)
Juliusz Kossak "Taniec tatarski" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jeremi_Wiśniowiecki_1200.jpg
Łubnie kniazia Jaremy

Dlaczego pod budowę fortalicji mającej bronić Rzeczypospolitej przed najazdami Tatarów i turecką nawałą wybrano właśnie miejsce pomiędzy jarami, które w skalistym podłożu wyżłobiły wody zasilających Dniestr rzeczek Daniłówki i Kałusika? Jak liczny garnizon stacjonował w Chreptiowie w czasach odmalowanych barwnie na kartach ostatniej części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza? Z jakich składał się formacji wojskowych i jakiej nacji żołnierze służyli w warowni, której komendantem za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego był Jerzy Wołodyjowski, historyczny pierwowzór postaci "Małego Rycerza"? Jakie były koleje losu okolicznych ziem, dla bezpieczeństwa których postawiono w Chreptiowie fortecę z tak silną załogą? Jak wreszcie umilało sobie służbę dla Ojczyzny chreptiowskie rycerstwo i czy w naddniestrzańskiej stanicy kwitło życie kulturalne? Kiedy i jak narodziła się romantyczna legenda wiernych obrońców najdalszych rubieży dawnej Rzeczypospolitej, których pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla był tylko najsłynniejszym piewcą? I co pozostało do naszych czasów z reduty, którą komenderował "Pan Michał"? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w nagraniu naszej audycji.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Wołodyjowski - pierwowzór małego rycerza

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 06:08
Jeden z głównych bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza był postacią historyczną. Posłuchaj audycji o faktach i mitach, jakie narosły wokół tej legendy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz wcale nie chciał krzepić serc

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:00
– Nie pisał "Trylogii" z myślą, żeby wzmocnić nam duszę czy pocieszyć zgnębioną wolność – mówił historyk literatury prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń