X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jerzy Wołodyjowski - pierwowzór małego rycerza

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 06:08
Jeden z głównych bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza był postacią historyczną. Posłuchaj audycji o faktach i mitach, jakie narosły wokół tej legendy.
Audio
  • Jerzy Wołodyjowski - audycja z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (PR. 14.05.2002)
Kadr z filmu Pan Wołodyjowski. Na zdjęciu Tadeusz Łomnicki, odtwórca roli tytułowej.
Kadr z filmu "Pan Wołodyjowski". Na zdjęciu Tadeusz Łomnicki, odtwórca roli tytułowej.Foto: PAP/CAF-Zbigniew Matuszewski

26 sierpnia 1672 zmarł Jerzy Wołodyjowski, polski szlachcic, pułkownik i kawalerzysta w chorągwi hetmana Jana Sobieskiego, wzór postaci Michała Wołodyjowskiego, jednego z głównych bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Historyczny Wołodyjowski pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej, osiadłej niedaleko Kamieńca Podolskiego. Czasy były niespokojne, więc wzorem wielu swoich rówieśników Wołodyjowski poświęcił się wojaczce. Prawdopodobnie brał udział w wojnach kozackich.

Po śmierci ojca osiadł na wsi Paniowce i ożenił się z Krystyną Jeziorkowską - prototypem Basi Wołodyjowskiej. Stał się szanowanym obywatelem, który pełnił godność stolnika przemyskiego.

Podobnie, jak u Sienkiewicza, Wołodyjowski był pułkownikiem, który "za opryszkami chadzał i całe nieraz watahy kozackie rozpędzał". Walki te rozsławiły jego imię. Źródła potwierdzają też, że w 1671 roku pełnił funkcję komendanta Chreptiowa, niewielkiej kresowej fortecy, która strzegła okolicy przed najazdami Tatarów.

Gdy w 1672 roku wielka armia turecka ruszyła na Rzeczpospolitą, Jerzy Wołodyjowski znalazł się wśród obrońców Kamieńca Podolskiego. Jedna z najpotężniejszych twierdz ówczesnej Rzeczpospolitej nie była w stanie oprzeć się długotrwałemu oblężeniu. Decyzja o kapitulacji spotkała się z niezadowoleniem wielu żołnierzy i oficerów, jednym z nich był Jerzy Wołodyjowski. Wedle współczesnych relacji miał powiedzieć, że woli zginąć, aniżeli widzieć wojska tureckie wchodzące do twierdzy.

- I rzeczywiście, nie dane mu było przeżyć tego upokorzenia. Wołodyjowski zginął na murach, w wybuchu prochu w Baszcie Czarnej. Nie wiemy, jak było naprawdę. Dzięki Sienkiewiczowi będziemy już zawsze sądzić, że bohaterska śmierć w ruinach fortecy była świadomym wyborem Jerzego Wołodyjowskiego - mówiła w Polskim Radiu prof. Jolanta Choińska-Mika.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohdan Chmielnicki - wróg Rzeczypospolitej, bohater Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 06:05
- Nie on zgromadził tę beczkę prochu, która wybuchła w 1648 roku, ale on zapalił lont i on sprowadził na ojczystą ziemię najstraszliwszego przeciwnika – mówił prof. Henryk Wisner, oceniając Bohdana Chmielnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamieniec Podolski – przedmurze chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 06:04
18 sierpnia 1672 wojska tureckie rozpoczęły oblężenie Kamieńca Podolskiego, najpotężniejszej warowni Rzeczpospolitej na kresach wschodnich, która w ciągu 200 lat oparła się 40 najazdom tureckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kazimierz - król w pożodze wojny

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 06:09
Na kartach "Potopu" Sienkiewicz kreuje z Jana Kazimierza postać tragiczną i heroiczną. - Na pewno był znakomitym dowódcą, królem nie był na miarę czasów - oceniał Jana Kazimierza prof. Henryk Wisner.
rozwiń zwiń