Po 100 latach do Antonin wracają Potoccy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:02
W audycji wybraliśmy się na daleki, wschodni Wołyń, gdzie władze ukraińskie otworzyły muzeum Potockich, upamiętniając jeden z najbardziej znanych rodów polskich.
Audio
  • Po 100 latach do Antonin wracają Potoccy (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Widok antonińskiego pałacu po remoncie
Widok antonińskiego pałacu po remoncie Foto: z "Wsi Ilustrowanej" z 1911 r.

W programie zastanawialiśmy się, jakie wartości dla współczesnych Ukraińców, mieszkających na terytoriach, które odpadły od Rzeczypospolitej po Traktacie Ryskim w 1921 r., symbolizują nazwisko i dzieje właścicieli pałacu spalonego przez bolszewików. Czemu Antoniny Potockich po upływie 99 lat od spustoszenia i przetoczeniu się przez wołyńskie czarnoziemy kolejnych kataklizmów nadal oznaczają dla miejscowej ludności wyszukany francuski smak i angielski szyk, który sławić i upamiętniać ma otwarte niedawno muzeum?

Kim byli i jak wiedli swe codzienne życie, wypełnione na przemian sumienną pracą i beztroskimi ziemiańskimi rozrywkami, twórcy gospodarczej i cywilizacyjnej potęgi Antonin z przełomu XIX i XX wieku?

Jaką rolę w walkach o odzyskanie niepodległości przez Polskę odegrała rodzina Marii Klementyny z Sanguszków, która wniosła Antoniny w posagu do małżeństwa z późniejszym premierem Austrii Alfredem Józefem Potockim?

Jakie były zasługi Józefa Mikołaja Potockiego, ostatniego właściciela antonińskiego pałacu, dla rozwoju kolei żelaznych na Ukrainie?   

Jak wyglądały Antoniny w relacji skandalizującej angielskiej pisarki, która odwiedziła wołyńską rezydencję Potockich na kilka lat przed wybuchem I wojny światowej?

Jaki przebieg w Antoninach i okolicy miała rewolucja bolszewicka i jakim cudem majątek Potockich w czasach, kiedy wokół miesiącami szalały mord i pożoga, przetrwał aż do sierpnia 1919 r.?

Jaką rolę miały w tym formujące się przy hojnym wsparciu Potockich pododdziały odrodzonego Wojska Polskiego z późniejszym 2 Pułkiem Ułanów Grochowskich na czele?

I wreszcie, jak doszło do zagłady miejsca, które było symbolem kultury europejskiej na tych ziemiach, i jaka scena towarzysząca temu dramatowi dziejowemu stała się – mówiąc współczesną polszczyzną – ikoną „zmierzchu bogów” na Wołyniu latem 1919 r.?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania usłyszycie Państwo w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Podług nieba i zwyczaju polskiego. Z dziejów rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: Jan Roman Potocki i prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Zobacz więcej na temat: Wołyń KULTURA HISTORIA

Czytaj także

Zamek Krasickich w Lesku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:00
Na wysokiej skarpie nad Sanem wznosi się zamek, który od końca XVIII wieku należał do Krasickich herbu Rogala, kojarzonych słusznie z najwybitniejszym pisarzem polskim doby Oświecenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Waszyngtoński" pałac Czarnomskich na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
W kolejnym odcinku cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladami rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" odwiedziliśmy klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA - Biały Dom.
rozwiń zwiń