REKLAMA

Chreptiów "Pana Michała". Od historii do literackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy sienkiewiczowski Chreptiów, związany z literacką postacią Michała Wołodyjowskiego istniał naprawdę i jak mogła wyglądać legendarna kresowa stanica.
Audio
  • Kresowa stanica. Historia i legenda (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Juliusz Kossak Taniec tatarski (fragment obrazu)
Juliusz Kossak "Taniec tatarski" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jeremi_Wiśniowiecki_1200.jpg
Łubnie kniazia Jaremy

Dlaczego pod budowę fortalicji mającej bronić Rzeczypospolitej przed najazdami Tatarów i turecką nawałą wybrano właśnie miejsce pomiędzy jarami, które w skalistym podłożu wyżłobiły wody zasilających Dniestr rzeczek Daniłówki i Kałusika? Jak liczny garnizon stacjonował w Chreptiowie w czasach odmalowanych barwnie na kartach ostatniej części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza? Z jakich składał się formacji wojskowych i jakiej nacji żołnierze służyli w warowni, której komendantem za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego był Jerzy Wołodyjowski, historyczny pierwowzór postaci "Małego Rycerza"? Jakie były koleje losu okolicznych ziem, dla bezpieczeństwa których postawiono w Chreptiowie fortecę z tak silną załogą? Jak wreszcie umilało sobie służbę dla Ojczyzny chreptiowskie rycerstwo i czy w naddniestrzańskiej stanicy kwitło życie kulturalne? Kiedy i jak narodziła się romantyczna legenda wiernych obrońców najdalszych rubieży dawnej Rzeczypospolitej, których pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla był tylko najsłynniejszym piewcą? I co pozostało do naszych czasów z reduty, którą komenderował "Pan Michał"? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w nagraniu naszej audycji.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Czytaj także

Jerzy Wołodyjowski - pierwowzór małego rycerza

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 06:08
Jeden z głównych bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza był postacią historyczną. Posłuchaj audycji o faktach i mitach, jakie narosły wokół tej legendy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz wcale nie chciał krzepić serc

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:00
– Nie pisał "Trylogii" z myślą, żeby wzmocnić nam duszę czy pocieszyć zgnębioną wolność – mówił historyk literatury prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń