X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ochlokracja. Rządy tłumu czy pogłębianie demokratyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:04
- Myślę, że na razie nie mamy jeszcze dobrego słowa na określenie tego, czego ludzie dzisiaj by oczekiwali. To, co wiemy w tym XXI wieku, to że jesteśmy pomiędzy dwoma epokami, a może nawet ustrojami - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Nadchodzą rządy tłumu? (Światowa niedziela/Dwójka)
Pakistan. Protest radykalnych islamistów po uwolnieniu chrześcijanki, którą sąd oczyścił z zarzutu bluźnierstwa
Pakistan. Protest radykalnych islamistów po uwolnieniu chrześcijanki, którą sąd oczyścił z zarzutu bluźnierstwaFoto: PAP/EPA/BILAWAL ARBAB

Brexit.jpg
Brexit. Pytania o genezę i skutki

Tematem audycji było zjawisko nazywane ochlokracją, czyli rządy ulicy, które stają się coraz większym konkurentem dla wybieralnych władz. - W ostatnich latach dokonała się ogromna zmiana, która wywodzi się z wielu źródeł. Jeżeli mielibyśmy próbować określić to, co z całą pewnością było trampoliną do tych przemian, które za Fareedem Zakarią, określiłbym jednak pogłębianiem demokratyzacji, to jest oczywiście wejście na rynek mediów społecznościowych - przekonywał dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

Punktem wyjścia dyskusji były ostatnie wydarzenia z Pakistanu oraz Indii i Birmy. Ochlokracja wydaje się być jednak nurtem o charakterze światowym, znanym z niemal wszystkich kontynentów. - Żeby nie szukać daleko – mamy w tej chwili we Francji sytuację bez precedensu. Otóż 17 listopada miały miejsce protesty tzw. żółtych kamizelek. To jest ruch, który zorganizował się oddolnie w proteście na podwyżki paliw - zauważył gość Dwójki.

Z kolei dr Małgorzata Bonikowska podkreślała, że mamy do czynienia z momentem przejściowym. - Czujemy, że dobrze nam znana demokracja przedstawicielska już do końca nam nie odpowiada, ale nie mamy jeszcze żadnego konkretnego rozwiązania jak w dobie internetu, aktywizacji ludzi w mediach społecznościowych ułożyć sobie te relacje pomiędzy rządzonymi a rządzącymi. I myślę, że nie tyle chodzi tu o rządy tłumu, bo to zawsze prowadzi albo do anarchii, albo do dyktatury, co raczej o znalezienie jakiegoś nowego sposobu na ułożenie sobie tych relacji, tak jak kiedyś wymyślono parlamenty - tłumaczyła prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czy demokracja przestała odpowiadać wymaganiom współczesnych społeczeństw? A może dzieje się tak wskutek zwyrodnienia tego systemu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dJarosław Kuisz ("Kultura Liberalna", autor książki "Koniec Pokoleń Podległości"), Jarosław Guzy (redakcja zagraniczna PAP)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angela Merkel odchodzi. Koniec pewnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:02
W audycji "Światowa niedziela" rozmawialiśmy o sytuacji na niemieckiej i światowej scenie politycznej.
rozwiń zwiń