Muzeum w Rapperswilu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 18:00
Jedna z najstarszych jednostek muzealnych poza granicą Polski obchodzi jubileusz.
Audio

Z okazji 140. rocznicy powstania polskiego muzeum w Rapperswilu i 70. rocznicy internowania polskich żołnierzy w Szwajcarii, w dniach 21 - 23.10.2010 odbyła się konferencja jubileuszowa zatytułowana "Ze Szwajcarii do Polski" z udziałem polskich i szwajcarskich naukowców i badaczy. Konferencję poprzedziła uroczystość wręczenia na ręce pani dyrektor Anny Buchmann Medalu zasłużony kulturze Gloria Artis.

Dla kolejnych fal emigracji muzeum w Rapperswilu było przez lata ostoją polskości i tradycji narodowej. Czy dzisiaj, we współczesnej Europie, muzeum powinno na nowo zdefinować swoje cele? – Placówka ta jest bardzo ważna i ma przed sobą bardzo dużą przyszłość. Dzisiaj muzeum powinno nastawić się przede wszystkim na promowanie Polski, przedstawianie na związków polsko-szwajcarskich, przypominanie fragmentów wspólnej z historii, która jest mało znana i w Polsce, i w Szwajcarii, a kótra jest bardzo ważna – mówi Jacek Miller – dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego

O przyszłości muzeum mówili także: prof. German Ritz z Uniwersytetu w Zurichu i Dorota Kostrzewa, która opowiadała historię Halszki Poniatowskiej, jednej z internowanych w Szwajcarii polskich dziewcząt.

Program poprowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

Audycji można wysłuchać, klikając w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

O Muzeum Polskim w Rapperswilu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 09:00
Parę słów o Muzeum Polskim w Rapperswilu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy uda się uratować Muzeum w Rapperswil?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 22:05
Liczącej 140 lat placówce propagującej kulturę polską w Szwajcarii grozi upadek
rozwiń zwiń