Pisanie powieści jako życiowa podróż

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 11:03
Roberto Bolano w opowiadanych historiach dąży do realizacji sztuki totalnej - obejmującej całość ludzkiego doświadczenia.
Audio

Autor "Gwiazdy dalekiej" i "Monsieur Pain" należy do tych pisarzy, u których twórczość miesza się z życiem. Jego interesująca biografia sama mogłaby stać się materiałem literackim. - Jest typowym bohaterem naszych czasów, człowiekiem, dla którego emigracja nie jest tylko potrzebą, ale wręcz ludzką kondycją, sposobem życia – zauważała Nina Pluta, gość audycji "Słowa po zmroku".

Bolano jest osobą niezakorzenioną ani w jednym miejscu, ani w jednym zawodzie. Z jego ciągłym poszukiwaniem artystycznej formy korespondują lewicowe poglądy, którym wyraz daje w swoich powieściach. Mają one jednak nie tyle polityczne zabarwienie, co egzystencjalne, łączą się z pewnym idealistycznym podejściem do życia. – Jest to postać bezkompromisowa, całkowicie oddana literaturze. Zarówno on, jako człowiek jak i jego narratorzy-bohaterowie zawsze występują przeciwko ustalonym regułom społeczeństwa kapitalistycznego i skomercjonalizowanego – mówił nasz gość.

Dzicy detektywi
"Dzicy detektywi" wyd. Muza 2010

Przewrotna narracja "Dzikich detektywów" jest – z jednej strony zupełnie linearna, a z drugiej - wszystko opowiedziane jest ustami wielu bohaterów, tak, że przedstawiona rzeczywistość jawi się czytelnikowi jako ruchoma mozaika. Roberto Bolano dąży do ukazania wieloaspektowości życia, przy jednoczesnym wycofywaniu się ze stanowiska orędownika jedynej słusznej wersji doświadczanego świata. Nasz gość zwraca jednak uwagę na fakt, że nie jest to książka tak programowo otwarta jak na przykład "Gra w klasy" Cortazara, gdzie czytelnik sam może układać elementy fabuły.

W "Dzikich detektywach" zwraca uwagę niezwykły kalejdoskop bohaterów, reprezentujących różne klasy społeczne. Pisarz jak kameleon wciela się w każdą postać nadając jej indywidualny rys. - Coś jednak te postacie łączy. Wszyscy oni mają jakieś pęknięcie, które być może nosi w sobie sam Bolano. Chodzi o inne widzenie świata - bardziej poetyckie i wizyjne – mówiła Nina Pluta. Nasz drugi gość - Mercedes Monmany zwrócił uwagę na jeszcze inny aspekt bezkompromisowej postawy chilijskiego twórcy – Inni pisarze latynoamerykańscy ukazują świat za pomocą ironii, metafory czy w konwencji realizmu magicznego, Roberto Bolano pisze wprost o brutalności i przemocy – mówił nasz gość, który zaznaczył, że jednocześnie proza Bolano pozbawiona jest prostego doktrynerstwa. 

O twórczości Roberto Bolano, a przede wszystkim o powieści "Dzicy detektywi" mówiły: Nina Pluta - współtłumaczka powieści "Dzicy detektywi" i Mercedes Monmany z Barcelony - eseistka krytyk literacki, współpracująca z wiodącymi hiszpańskimi gazetami i czasopismami specjalizująca się we współczesnej literaturze europejskiej.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Rocznica urodzin Julio Cortazara

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 09:48
Mija 95. rocznica urodzin Julio Cortazara, argentyńskiego pisarza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wciąż chętnie czytamy Marqueza?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 14:45
Chociaż nie obserwujemy już takiej mody na czytanie powieści Gabriela Garcii Marqueza, to jednak jego literatura wciąż porusza kolejne pokolenia czytelników.
rozwiń zwiń