Kultura

Rocznica urodzin Julio Cortazara

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 09:48
Mija 95. rocznica urodzin Julio Cortazara, argentyńskiego pisarza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury Ameryki Łacińskiej.

 

Wraz z wielkim pisarzem meksykańskim Carlosem Fuentesem, peruwiańskim Mario Vargasem Llosą oraz kolumbijskim Gabrielem Garcia Marquezem stał się symbolem światowego "boomu" literatury latynoamerykańskiej w latach 70-tych XX wieku.
Przełomowym wydarzeniem w twórczości Cortazara stało się opublikowanie "Gry w klasy" (1963r.), powieści o oryginalnej konstrukcji, zrywającej z tradycyjnym sposobem narracji. Zyskała ona miliony czytelników na całym świecie i uznanie światowej krytyki. Książka zawiera refleksje nad współczesną cywilizacją. Mówi o alienacji młodych, wrażliwych i rozbudzonych intelektualnie ludzi w otaczającym ich świecie.
Utwory Cortazara to, między innymi, opowiadania: "Bestiarium", "Koniec zabawy", "Tajemna broń". W powieściach "Gra w klasy", "Model do składania", "Książka dla Manuela" Cortazar eksperymentuje z kategoriami czasu, przestrzeni, oraz burzy tradycyjną relację między narratorem a czytelnikiem. Z kolei opowiadania "Dla wszystkich ten sam ogień" i "Ośmiościan" zawierają elementy fantastyki. Pisarz jest też autorem esejów o zabarwieniu humorystycznym: "W osiemdziesiąt światów dookoła dnia" i "Ostatnia runda" oraz sztuk teatralnych. Jest też współautorem scenariusza na podstawie własnego opowiadania do filmu Michelangelo Antonioniego "Powiększenie".

Pisarz kilkakrotnie odwiedził Polskę, ostatni raz w 1979 roku. W pamięci wielbicieli jego twórczości pozostał Wielkim Kronopiem - w nawiązaniu do tytułu jednej z jego książek: "Opowieści o kronopiach i famach" - pełnym wrażliwości, fantazji i krytycznego stosunku do otaczającego go świata.
Julio Cortazar urodził się 26 sierpnia 1914 roku w Belgii, gdzie jego ojciec był pracownikiem argentyńskiej misji handlowej. Po powrocie do Argentyny wykładał literaturę i pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1951 roku opuścił Argentynę i zamieszkał w Paryżu, gdzie zmarł w 1984 roku.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jazz o świtaniu: 43 rocznica śmierci Cole Portera

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2007 16:29
W Dwójce 43 rocznica śmierci Cole Portera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2008 13:55
23 stycznia - w pierwszą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego Trójka wyemituje fragmenty "Lapidariów". Zapraszamy również na wyjątkowy reportaż oraz Klub Trójki, poświęcony wybitnemu reportażyście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografie niezwykłe: 60. rocznica śmierci Egona E. Kischa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2008 12:54
31 marca mija 60. rocznica śmierci Egona Erwina Kischa - reportera i dziennikarza, uznawanego za jednego z klasyków reportażu literackiego, autora ksiażek Praski Pitaval, Szalejący reporter, Zapisz to Kisch, Jarmark sensacji, Chiny bez maski.
rozwiń zwiń