Adam Ferency ogryza Węgry z Krzysztofem Vargą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 13:00
Pięciu fragmentów "Langosza w jurcie" - ostatniej części "węgierskiej trylogii" Krzysztofa Vargi - słuchaliśmy w cyklu "To się czyta".
Audio
  • Krzysztof Varga "Langosz w jurcie", czyta Adam Ferency - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Varga "Langosz w jurcie", czyta Adam Ferency - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Varga "Langosz w jurcie", czyta Adam Ferency - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Varga "Langosz w jurcie", czyta Adam Ferency - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Varga "Langosz w jurcie", czyta Adam Ferency - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Węgry kształtem przypominają langosza, a plan tej podróży był prosty: objechać kraj wzdłuż granic, czyli objeść go jak langosza od chrupiących krawędzi. Pierwsze ugryzienie to Fertőd i odrobina luksusu w pałacu Esterházych, węgierskim Wersalu, a potem kolejne kęsy wzdłuż siedmiu granic, aż do ostatniego w Győr i pożegnania z krajem nad paprykarzem z ziemniaków z kiełbasą.

A po drodze między innymi zagadka skradzionej głowy Josepha Haydna, grób serca, jelit i wątroby Sulejmana Wspaniałego, cygańskie Gilvánfa z cygańskim samorządem i z cygańską biedą, Hercegszántó z wielką blaszaną Matką Boską i spółdzielnią rolniczą imienia Lenina, Ásotthalom z domem pamięci najsłynniejszego węgierskiego rozbójnika Sándora Rózsy i Mátészalka, gdzie produkuje się batony túró rudi, czyli dla wielu jeden z nielicznych powodów, dla których warto przyjechać na Węgry. Po drodze przystanki w kąpieliskach i ślady polskiej wojennej tułaczki po wrześniowej klęsce.

Krzysztof Varga od lat przemierza kraj w poszukiwaniu kuriozów, ciekawostek, miejsc, do których nikt nie zagląda. Rusza w drogę i nigdy nie wie, gdzie skręci zwiedziony intrygującym drogowskazem. Osobliwe pomniki walczą w jego sercu o lepsze z odkrytą przypadkiem nieznaną wcześniej czardą, w której podają fenomenalny pörkölt z jelenia.

Ostatnia część "węgierskiej trylogii" to wędrówka po madziarskiej prowincji wzdłuż dzisiejszych granic kraju. Okazuje się jednak, że biegną one inaczej niż na mapie, bo współczesne Węgry to kraj, którego nie ma, ogryzek z dawnego wielkiego państwa, więc Varga nieustannie albo zbliża się do centrum, albo granice przekracza.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Adam Ferency

Data emisji: 10-14.10.2016

Godzina emisji: 9.45

materiały wydawnictwa Czarne/mc

Czytaj także

"Masakra" - suto zakrapiana miejska odyseja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 14:00
Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to podróż przez nocne ulice Warszawy. Główny bohater na swojej drodze spotka różne nieszablonowe postaci i coraz bardziej się upija.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Varga o tajemnicach kuchni węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:44
W "Drodze przez mąkę" spotkamy się z pisarzem i felietonistą, autorem m.in. "Tequili" oraz "Gulaszu z turula".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorodeckaja o Stanisławowie z 1900 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 08:00
Posłuchaj fragmentów powieści "Felix Austria" Sofii Andruchowycz. To podróż w czasie z pogranicza prozy Schulza i Rotha.
rozwiń zwiń