Opowieść o pionierach polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
Wojciech Żołądkowicz czytał fragmenty książki "Awiatorzy" Jarosława Sokoła, autora m.in. scenariusza serialu "Czas honoru".
Audio
  • Jarosław Sokół,"Awiatorzy", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Jarosław Sokół,"Awiatorzy", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Jarosław Sokół,"Awiatorzy", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Jarosław Sokół,"Awiatorzy", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Jarosław Sokół,"Awiatorzy", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki Awiatorzy Jarosława Sokoła
Okładka książki "Awiatorzy" Jarosława SokołaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Awiatorzy" to opowieść o młodych ludziach, których łączy marzenie o lataniu. Realizują je w dramatycznych okolicznościach po wybuchu I wojny światowej w eskadrach Niemiec, Austrii i Rosji. Po wojnie czeka ich zaś walka o polskie granice z Ukrainą oraz z bolszewicką Rosją. Na tle barwnych wydarzeń epoki ukazany jest proces odradzania się państwa polskiego po stuleciu zaborów.

Napisana z niebywałą pasją historia, opowiada o dziejach awiacji - od balonów po pierwsze, zdobyczne, samoloty z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. Dzięki wartkiej akcji i błyskotliwym dialogom, czytelnik z zapartym tchem przemieszcza się w czasie. Od pierwszych prób balonowych w Warszawie osiemnastego stulecia, przez wydarzenia na Bałkanach, których tragicznym skutkiem była I wojna światowa, cesarsko-królewskie Austro-Węgry i rewolucyjną Rosję, aż po niespodziewane zwycięstwo pod wodzą marszałka Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

Jarosław Sokół, prozaik i scenarzysta, jest laureatem wielu nagród, m.in. dwukrotnie Nagrody za Najlepszy Scenariusz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego serial "Czas honoru" podbił serca widzów Telewizji Polskiej. Za upamiętnianie historii polskiej walki o wolność Jarosław Sokół otrzymał medal za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Czytał: Wojciech Żołądkowicz

Data emisji: 7.-11.11.2016

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa Zwierciadło/mc

Czytaj także

Gorodeckaja o Stanisławowie z 1900 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 08:00
Posłuchaj fragmentów powieści "Felix Austria" Sofii Andruchowycz. To podróż w czasie z pogranicza prozy Schulza i Rotha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency ogryza Węgry z Krzysztofem Vargą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 13:00
Pięciu fragmentów "Langosza w jurcie" - ostatniej części "węgierskiej trylogii" Krzysztofa Vargi - słuchaliśmy w cyklu "To się czyta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kronika wypadków filmowych Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 12:00
W ramach cyklu "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów książki poświęconej kulisom powstawiania słynnych filmów Andrzeja Wajdy. Całość w interpretacji Andrzeja Seweryna.
rozwiń zwiń