"Trzy opowieści" miłośnika awangardy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 11:00
W "To się czyta" przedstawiliśmy książkę Césara Airy, która jest pierwszą prezentacją twórczości argentyńskiego psiarza w Polsce. Wybrane fragmenty czytał Andrzej Mastalerz, tegoroczny laureat Wielkiego Splendora.
Audio
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 1. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 2. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 3. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 4. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 5. (Dwójka/To się czyta)
Csar Aira Trzy opowieści
César Aira "Trzy opowieści"Foto: Mat. promocyjne

César Aira to argentyński prozaik uznawany za współczesnego klasyka, który specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych" – to fabuły z iskrą szaleństwa, eksperymentalne i zaskakujące. Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Powieść Próba (1992) przedstawia pełne napięcia spotkanie dwóch dziewczyn-punków z rówieśniczką i szybko okazuje się wybuchową historią o buncie i miłości. Płacz (1992) może przywodzić na myśl Borgesowskie fabuły o iluzoryczności świata, tyle że w zupełnie innej – dadaistycznej czy surrealistycznej – wersji. Utwór Jak zostałam zakonnicą (1993) wstrząsnął literaturą hispanoamerykańską: opowiada o dzieciństwie pełnym osobliwych zdarzeń, które rzucają długi cień na życie niewinnego człowieka.

"Trzy opowieści" (tłumaczenie: Tomasz Pindel) to pierwsze dzieło Airy wydane w naszym kraju, ale jego ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2-6.12.2019

Godzina emisji: 11.00

mat. prasowe/am

Zobacz więcej na temat: literatura książki

Czytaj także

Z Oscarem Martinezem do Meksyku, z Filipem Springerem do Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:18
W audycji omawialiśmy książki "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańscy pisarze pytają o życiowe fundamenty

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:57
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy powieści "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści z Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 14:14
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy.
rozwiń zwiń