Amerykańscy pisarze pytają o życiowe fundamenty

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:57
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy powieści "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh.
Audio
  • Recenzje książek "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe

Początkujący poeta bez centa przy duszy nęka zajadłymi wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Kierowniczka oddziału bankowego po każdym orgazmie zapada w niepokojący, niekontrolowany sen, pełen osobliwych wizji. Zmarły ojciec wciąż komunikuje się z rodziną, doradzając zmęczonym, dorosłym już dzieciom. Ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drży na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach. Odrzucony kochanek po dwóch dekadach odnajduje kobietę na drugim brzegu kontynentu, by wręczyć jej bardzo nietypowy prezent. Tak prezentują się bohaterowie opowiadań Bill Gastona.

Z kolei Ottessa Moshfegh w swojej książe opisuje losy młodej Amerykanki, która jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie.

Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/bch/am

Czytaj także

Nowa proza z Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 15:00
W audycji "Czytelnia" omówiliśmy powieści: "Niewinni" Ioany Pârvulescu oraz "Letnie przesilenie" Svetislava Basary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Oscarem Martinezem do Meksyku, z Filipem Springerem do Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:18
W audycji omawialiśmy książki "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Colin Thubron. Spotkanie z pisarzem wędrowcem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 13:40
W audycji spotkaliśy się z jednym z najbardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników, autorem kilkunastu książek o podróżach na Bliski Wschód, do Azji Środkowej i Wschodniej oraz Rosji.
rozwiń zwiń