"Zły Tyrmand". Biografia ikony PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:26
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Mariusza Urbanka. Czyta Grzegorz Damięcki.
Audio
  • O odwadze Tyrmanda, o jego kompleksach. O powszechnej modzie na "Złego", o wyglądzie pisarza jako kontestacji PRL-u i o prowokowaniu na spotkaniach autorskich (To się czyta/Dwójka)
  • O kolorowych skarpetkach Tyrmanda, o jego pracy w "Przekroju". O popularności "Złego" w warszawskim półświatku przestępczym. (To się czyta/Dwójka)
  • Wspomnienia Stefana Kisielewskiego i jego żony o przyjaźni z Tyrmandem, o jego tajemnicach, o fascynacji jazzem, o stosunku pisarza do pieniędzy oraz do samochodów. (To się czyta/Dwójka)
  • O roli Tyrmanda w pionierskich początkach jazzu w Polsce, o pierwszych festiwalach jazzowych, o autorytecie, jaki Tyrmand miał w środowisku polskiego jazzu. (To się czyta/Dwójka)
  • O relacji Tyrmanda z Giedroyciem, o stosunku pisarza do Polski po jego wyjeździe z kraju, o Ameryce Tyrmanda. (To się czyta/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Piotr Piorun/PR2

pap_tyrmand1200.jpg
Dziennik Tyrmanda w oryginalnej wersji autorskiej

"Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem.

Zobacz też: "Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Realia historyczne>>>

O Tyrmandzie opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach "Dziennika" i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL - Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z "Dziennika 1954".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 2-6.03.2020

Godzina emisji: 11.00

Mat. prasowe/am

Czytaj także

Marcel Woźniak: Leopold Tyrmand jest dla mnie geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:17
- Był takim człowiekiem, który zawsze potrafił się w każdej sytuacji odnaleźć i napisać coś, czego nikt inny nie napisał, przenieść pewne rzeczy, które widział gdzieś indziej, w jakieś nowe miejsce i dzięki temu odnajdywał się w tych różnych miejscach i dawał nam tak niezwykłe rzeczy, jak ta literatura, którą po sobie zostawił - mówił pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Pachocki: Tyrmand miał w domu założone podsłuchy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:00
- On do końca nie wierzył w to, że jest podsłuchiwany, natomiast próbowała go do tego przekonać Barbara Hoff. Wyszło to dopiero po jego śmierci. Podczas remontu najzwyczajniej w świecie wypruto kable ze ścian. Są też inne materiały, które znalazły się w IPN, zarekwirowane podczas rewizji w domu Barbary Hoff - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" autor książki "Alfabet Tyrmanda".
rozwiń zwiń