X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcel Woźniak: Leopold Tyrmand jest dla mnie geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:17
- Był takim człowiekiem, który zawsze potrafił się w każdej sytuacji odnaleźć i napisać coś, czego nikt inny nie napisał, przenieść pewne rzeczy, które widział gdzieś indziej, w jakieś nowe miejsce i dzięki temu odnajdywał się w tych różnych miejscach i dawał nam tak niezwykłe rzeczy, jak ta literatura, którą po sobie zostawił - mówił pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda.
Audio
  • Marcel Woźniak o biografii Leopolda Tyrmanda (Poranek Dwójki)
Okładka książki Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
Okładka książki "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie"Foto: Mat. prasowe

Marcel Woźniak jest autorem książki "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie", w której opisuje historię legendarnego pisarza, krytyka muzycznego, lidera polskiego ruchu jazzowego, ikonę Warszawy lat 50., a jednocześnie kontestatora PRL-owskiej rzeczywistości.

- Leopold Tyrmand jest taką soczewką, w której możemy zobaczyć losy polskiego pisarza, polskiego Żyda i polskiego emigranta, publicysty, literata  człowieka, który był postacią bardzo odważną, barwną, która zostawiła po sobie dużo świetnych tekstów i aż żal, że tylko tyle, bo pewnie gdyby Tyrmand dłużej mieszkał w Polsce, napisałby dużo więcej. Ale przez to, kim był i jaki był, napisać więcej po prostu nie mógł - podkreślił Marcel Woźniak.

Prof. Andrzej Paczkowski o realiach historycznych "Dziennika 1954">>>

Leopold Tyrmand zostawił po sobie wiele znakomitych dzieł, jak chociażby powieść "Zły" – bestseller sprzedany w ciągu jednego dnia, trafiający w odwilż październikową, czy "Dziennik 1954". Zdaniem Marcela Woźniaka Tyrmand jest postacią magnetyczną, której cytaty, myśli i postawy życiowe są czymś w rodzaju talizmanu, który czytelnik zabiera ze sobą w życie. - To jest człowiek, obok którego nikt z współcześnie mu żyjących nie przechodził obojętnie. I my również dzisiaj chyba nie jesteśmy wobec niego obojętni, o czym najlepiej świadczy fakt, że mamy w końcu rok Tyrmanda - mówił biograf pisarza.

Fragmenty "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda na antenie Dwójki>>>

Marcel Woźniak mówił również m.in. o tym, w jaki sposób Tyrmand znalazł się na płycie Milesa Daviesa, a także czy "Dziennik 1954" jest kreacją, czy rzeczywistym dziennikiem. Opowiadał też, jaka myśl Leopolda Tyrmanda jest dla niego drogowskazem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcel Woźniak (polski pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda)

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 9.30 

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Małecki czyta biografię Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 11:30
Zapraszamy do odsłuchania pięciu fragmentów książki Marcela Woźniaka "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa. Niezwykła pisarka wielu epok

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:02
- Maria Kuncewiczowa miała szczególny stosunek do tego, jak jej twórczość jest propagowana. Może był to efekt długoletniego pobyty w środowisku anglosaskim, ale żyła w przekonaniu, że wszystko co tworzy musi zbierać i pokazywać. Jej otwartość na udzielanie wywiadów była przez to niejednorotnie postrzegana w Polsce negatywnie – mówiła w Dwójce dr Alicja Szałagan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczytnik". Mela Muter, czyli gigant malarstwa i niezwykła kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 22:30
- Malarstwo istnieje w moim życiu od dawna. Spotkanie z Melą Muter nastąpiło przypadkowo. Moją uwagę przyciągnął maleńki obrazek przedstawiający kobietę o pięknym spojrzeniu. To spojrzenie było tak silne, że po przyjściu do domu otworzyłam dostępne źródła i okazało się, że autorka to istny gigant malarstwa - mówiła Karolina Prewęcka, autorka książki "Mela Muter. Gorączka życia" na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wania. Niezwykły kot Konwickich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:00
Najsłynniejszy kot wśród celebrytów, największy celebryta wśród kotów. Iwan - bohater wielu opowiadań i członek rodziny Konwickich był bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń