"OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz". Czyta Aleksandra Justa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:00
W cyklu "To się czyta" – premierowe fragmenty książki, wydanej nakładem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorstwa Joanny Sendłak pt. "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz". Czytała Aleksandra Justa.
Aleksandra Justa
Aleksandra JustaFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Posłuchaj
09:25 bacewicz fr. 1.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:35 Dwójka 2.02.2021 To się czyta.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)  

09:42 Dwójka To się czyta 3.02.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka) 

09:40 To się czyta 4.04.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:56 To się czyta 5.02.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Jest to opowieść dokumentalna poświęcona wybitnej skrzypaczce i kompozytorce, wykorzystująca wiele źródeł historycznych i opracowań, a także sięgająca do archiwów rodzinnych i listów Grażyny Bacewicz do męża. Autorka ukazuje w niej trudne wybory, przed jakimi stawała jej bohaterka: jak w wojennej rzeczywistości ocalić niezależność, pogodzić rolę matki z twórczością artystyczną i wreszcie – jak zaakceptować rozbicie rodziny, gdy ojciec za ojczyznę wybrał Litwę, a matka Polskę.

W reminiscencjach widzimy międzywojenny pobyt kompozytorki w Paryżu, jej studia u Nadii Boulanger i początki kariery, przerwanej przez wojnę. W tych wspomnieniach przewijają się najwybitniejsze postaci świata muzycznego owych lat: Witold Lutosławski, Stefan Kisielewski, Kazimierz Wiłkomirski, Eugenia Umińska, Andrzej Panufnik, Nadia Boulanger, Edmund Rudnicki, Tadeusz Ochlewski, Wawrzyniec Żuławski czy Władysław Szpilman.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 1-5.02.2021 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura dokument

Czytaj także

Jaka jest dziś rola biblioteki? Poznań odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 08:40
W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy m.in. o wystawie "#biblioteka" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Ekspozycja, w której bierze udział osiemnaścioro artystek i artystów z Polski i z zagranicy, stawia pytanie o status i przemiany biblioteki z perspektywy współczesności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ekspedycja". Pisarka-lekarka wyjaśnia zagadkę śmierci polarników

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:00
- W Szwecji ukazało się około 50 książek o tej podróży, powstało 15 różnych teorii przyczyn śmierci tych ludzi - podkreślała Bea Uusma, autorka książki na temat tragicznej wyprawy do Arktyki z 1897 roku.
rozwiń zwiń