Rok 2015 w muzyce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 13:00
Dwie muzyczne bomby przyniósł ten rok: jedna ma związek z Fryderykiem Chopinem, druga – z Tomaszem Mannem.
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn i Małgorzata Sikorska-Miszczuk, twórcy opery Czarodziejska góra przy pracy. Premierę spektaklu można  było oglądać na Festiwalu Malta w Poznaniu
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn i Małgorzata Sikorska-Miszczuk, twórcy opery "Czarodziejska góra" przy pracy. Premierę spektaklu można było oglądać na Festiwalu Malta w Poznaniu Foto: Materiały prasowe

Pierwsza nazywa się "Czarodziejska Góra" spółki Mykietyn /Sikorska-Miszczuk/Bałka, druga to "Fortepian Chopina" autorstwa tria Lenarczyk/ Masecki/ Zralek-Kossakowski .

Było też kilka dobrych płyt. Do myślenia dał wykonany na Warszawskiej Jesieni utwór Hansa Abrahamsena "Schnee", a festiwale takie jak Kwartesencja, "Festiwal Prawykonań" czy nowy Festiwal Kwadrofonik obfitowały w rozmaite muzyczne skarby.

Co w dziedzinie muzyki współczesnej zostanie na dłużej po minionych miesiącach - przekonamy się zapewne dopiero za jakiś czas.

***

Ostatni w tym roku "Nokturn" poświęcimy muzycznym wspominkom. W środę (30.12) w godz. 23.00-23.30 zaprasza Ewa Szczecińska.

mm/jp

Czytaj także

Czy ideał sięgnął bruku? Słuchowisko z muzyką Marcina Maseckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 19:00
-To spojrzenie na mit Chopina z poziomu ulicy i w krzywym zwierciadle - mówił w Dwójce Michał Mendyk, inicjator słuchowiska "Fortepian Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarodziejska góra", czyli fascynacja względnością czasu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 11:50
- To suma zainteresowań Mykietyna. Słychać echa mikrotonowości, różne kody pop kultury i aluzje do późnego średniowiecza. Kluczowa jest jednak gra relatywnością czasu muzycznego - mówił po premierze opery "Czarodziejska góra" Adam Suprynowicz.
rozwiń zwiń