Lilianna Krych o muzyce Sciarrina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 12:46
W audycji "Nokturn" porozmawiamy o jednym z najważniejszych twórców muzyki współczesnej. Posłuchamy tez jego muzyki.
Dzieła Salvatore Sciarrino  grane są na całym świecie, a jego dyskografia obejmuje ponad 70 płyt
Dzieła Salvatore Sciarrino grane są na całym świecie, a jego dyskografia obejmuje ponad 70 płyt Foto: Luca Carra/materiały prasowe

Salvatore Sciarrino ma w Polsce muzę, jest nią Anna Radziejewska, która w najbliższą sobotę w ramach weneckiego biennale zaśpiewa w najnowszym utworze Sciarrina Imagina il deserto, a na ostatniej "Warszawskiej Jesieni" wykonała partię księżnej (La Malaspina) w jednej z najważniejszych oper naszych czasów, Luci mie traditrici Sciarrina.

Grał założony 2 lata temu w Krakowie zespół muzyki nowej Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, który przygotowała i prowadziła Lilianna Krych.

Lilianna Krych będzie dziś gościem w nokturnie. Porozmawiamy o pracy nad muzyką Sciarrina, posłuchamy fragmentów opery, będą też dwa utwory włoskiego mistrza z początku lat 80-tych "Efebo con radio" (1981) i "Autoritratto nello notte" (1982) ( zdradzą one mniej znane oblicze kompozytora).

***

Na audycję "Nokturn" zapraszamy w środę (5.10) w godz. 23.05-1.00. Program poprowadzi Ewa Szczecińska.

***

Muzyce Sciarrina poświęcimy też najbliższą (7.10) audycję z cyklu "Bariera dźwięku". Zapraszamy o godz. 22.30.


Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna
Czytaj także

Rüdiger Bohn: problemem jest technika

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 14:30
- W szkole muzycznej nikt nie uczył ich tego, jak uderzać w instrument, jak grać kostką, czy jak posługiwać się skalą mikrotonową. Muszą poznać od podstaw wiele rzeczy, których nigdy w życiu nie robili – mówił niemiecki dyrygent Rüdiger Bohn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cattaneo: wolę ołówek od fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 12:30
- W ogóle nie pracuję przy fortepianie. Ograniczałby mnie podczas procesu twórczego - mówił w Dwójce podczas festiwalu Warszawska Jesień włoski kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaap Blonk. Performer wyśmiany przez poetów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 12:00
- Ja w ogóle nie lubię śpiewu. Wzięło się to stąd, że wychowałem się w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej - mówił w Dwójce Jaap Blonk, holenderski wokalista, kompozytor i performer.
rozwiń zwiń