Jazzowa wyprawa na Bliski Wschód z Amirem ElSaffarem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:42
- Przed wydaniem autorskiej debiutanckiej płyty w 2007 roku nie pisałem dużo. Koncentrowałem się raczej na improwizacji i wykonywaniu muzyki klasycznej, a także studiowałem iracki Makam w jego czystej postaci. Dopiero muzyka z "Two Rivers" była całkiem świadomą kombinacją - mówił w Dwójce amerykański trębacz.
Audio
  • Wywiad z amerykańskim trębaczem Amirem ElSaffarem (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
  • Audycja z 7 listopada 2018 roku (Nokturn/Dwójka)
Amir ElSaffar
Amir ElSaffarFoto: Michael Crommett/materiały prom.

Amir ElSaffar urodził się w 1977 roku w Chicago. Miłość do jazzu zaszczepił w nim jego ojciec, emigrant z Iranu. Dziś sam - jako trębacz - znany jest w środowisku jazzowym z tego, że czerpie inspiracje z kultury wschodu. Swoje brzmienie nazywa on kompaktowym. - Wcześniej grałem na standardowej trąbce firmy Bach, ale szukałem nieco innego brzmienia. Pewnego razu znalazłem taki instument przypadkiem w sklepie. To w zasadzie hybryda dwóch intrumentów zrobiona przez kogoś przed laty. Dzięki temu mam kompaktowy dźwięk, jakiego zawsze pragnąłem. Nigdy nie szukałem tłustego brzmienia - tłumaczył muzyk.

Gość Dwójki mówił również w audycji m.in. o mikrotonach, o odkrywaniu muzyki arabskiej i niełatwych próbach połaczenia jej ze współczesną muzyką improwizowaną.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Amir ElSaffar (trębacz)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/mko

Czytaj także

Binker & Moses. Wywiad z gwiazdami brytyjskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 10:19
- Jestem szczęśliwy, gdy ktoś porównuje nas do naszych idoli, bo staramy się osiągnąć ich poziom wielkości. Z drugiej strony musimy tworzyć coś własnego, rozpoznawalnego. To trudne być oryginalnym - mówił w Dwójce saksofonista Binker Golding.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vasco Trilla: improwizowanie to ryzykowna twórczość

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 09:29
- Każdy koncert, na którym improwizujesz jest niewiadomą. Dobrze, jeśli możesz polegać na innych, zwłaszcza jeśli grasz z dobrymi muzykami lub takimi, których lubisz. Wtedy jest łatwiej i czujesz się bezpieczniej – mówił w Dwójce znakomity perkusista.
rozwiń zwiń