Pożegnanie z mazukami

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 17:55
W ostatniej audycji jubileuszowego cykul Kacper Miklaszewski oraz Andrzej Sułek przedstawią paradę mazurków Chopina i jego następców.

W XIX stuleciu mazurek zrobił ogólnoeuropejską karierę - zarówno jako gatunek użytkowy, jak też artystyczny, stylizowany. Truizmem jest oczywiście stwierdzenie, że ową modę zawdzięczamy Fryderykowi Chopinowi. W gruncie rzeczy polski kompozytor powołał do życia nowy gatunek taneczny, wykorzystując modele zaczerpnięte z takich polskich form ludowych, jak mazur, oberek i kujawiak. Co ciekawe, choć dziś rzadko się o tym pamięta, żywotność chopinowskiego "wynalazku" sięga co najmniej połowy XX stulecia. Oryginalne mazurki komponowali tak wybitni twórcy, jak Karol Szymanowski czy Claude Debussy. W sobotę przyjrzymy się całej galerii "mazurkowych" kompozytorów: od Juliana Fontany do Romana Maciejewskiego.

18 grudnia (sobota), godz. 15:00

Czytaj także

Tylko Słowianie potrafią grać Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 16:10
- Gdyby nie moje słowiańskie korzenie i lekcje u Adama Harasiewicza nie rozumiałbym muzyki Chopina - mówi Ingolf Wunder, laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ohlsson: co z tym Chopinem?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:19
- Na świecie rzadziej gra się dziś muzykę Chopina, ale też daje się odczuć coraz większa tęsknota za nią - powiedział Róży Światczyńskiej wybitny amerykański pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etniczny Chopin podbija 5 kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 08:00
- Chopin sprawdza się na egzotycznych instrumentach, z perkusjonaliami i bez harmonii - mówi Maria Pomianowska, której płyta "Chopin na pięciu kontynentach" wspięła się na szczyty prestiżowej "World Music Charts Europe".
rozwiń zwiń