Champaigne. Malarski etat u króla Francji

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 17:00
- Ten przybysz z Flandrii miał wiele szczęścia. Bez trudu został malarzem królewskim i tworzył dla najważniejszych osobistości – powiedziała dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani opowiada o flamandzkim malarzu Philipie de Champaigne (W stronę sztuki/Dwójka)
Jeden z portretów Ludwika XIII. Philippe de Champaigne malował również dla następcy króla - Ludwika XIV
Jeden z portretów Ludwika XIII. Philippe de Champaigne malował również dla następcy króla - Ludwika XIV Foto: Philippe de Champaigne/Wikimedia/Public domain

Kardynał Richelieu, Ludwik XIII, królowa Anna Austriaczka i Jean Baptiste Colbert to tylko przykłady postaci, które artysta pochodzenia flamandzkiego portretował na emigracji we Francji. Jak mu się to udało?

Jak podkreśliła w audycji dr Fabiani, kluczowym momentem w życiu malarza była decyzja o podróży artystycznej do Włoch. I choć nigdy do niej nie doszło, bo 19-letni Champaigne zatrzymał się po drodze w Paryżu, to właśnie ta idea zaprowadziła go na dwór Marii Medycejskiej, gdzie pełnił funkcję nadwornego malarza.

Jak Champaigne zdobył etat na królewskim dworze? Kto jeszcze zamawiał u niego obrazy? W audycji również m.in. o współtworzonej przez artystę Królewskiej Akademii Malarskiej i Rzeźby.


***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość: dr Bożena Fabiani 

Data emisji: 21.08.2016

Godzina emisji: 10.15

mz/jp

Czytaj także

Antonello da Messina. Pechowy geniusz z Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 21:00
O jego życiu nie wiemy prawie nic. Artysta zmarł w wieku zaledwie 49 lat, w okresie największego rozpędu twórczego. Ale fatum prześladowało go nawet po śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paolo Veronese. Wenecki iluzjonista z Werony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:40
– Złudzenie jest nadzwyczajne. Dzięki temu właśnie młody artysta zdobył rozgłos – mówiła o jednym z dzieł Veronesego dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Familia della Robbia porzuca wełnę dla rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 10:30
– Młody wełniarz prowadził podwójne życie. Formalnie krzątał się w interesie rodzinnym, a faktycznie całymi dniami przesiadywał w warsztacie rzeźbiarskim – mówiła dr Bożena Fabiani o Luce della Robbii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georges de la Tour. Artysta odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 11:20
- Nie minęło sto lat od czasu, kiedy udało się zidentyfikować jego obraz. Georges de la Tour należy do grona artystów odkrytych ponownie, a jego dzieła wciąż wypływają - mówiła dr Bożena Fabiani o XVII-wiecznym francuskim malarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocne sceny Georges'a de la Toura

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 13:46
Drugą część opowieści o francuskim malarzu, jednym z najbardziej oryginalnych kontynuatorów twórczości Caravaggia.
rozwiń zwiń