Odkrywamy tajemnice rzymskiej bazyliki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 15:31
Gawęda dr Bożeny Fabiani o rzymskim kościele Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, czyli Bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników.
Audio

Kościół zbudowany jest na ruinach tepidarium (rodzaj pomieszczenia wypoczynkowego z ogrzewaniem podłogowym) starożytnych Term Dioklecjana według projektu Michała Anioła. Poświęcona jest Matce Boskiej i męczennikom chrześcijańskim.

 W apsydzie umieszczony został grobowiec papieża Piusa V, fundatora tego kościoła. Obecne drzwi do bazyliki zaprojektował polski rzeźbiarz Igor Mitoraj (2006).

Wewnętrz znajduje się również słynny zegar słoneczny (meridiana), w chwili przejścia Słońca przez południk lokalny mała plamka światła pada przez otwór w ścianie na specjalnie przygotowaną skalę z brązu i marmuru, co pozwala odczytać dzień i położenie naszej dziennej Gwiazdy na tle znaków Zodiaku.

 

Zobacz więcej na temat: Bożena Fabiani słońce

Czytaj także

Ludzie, którzy tworzyli gotyk

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 23:00
Nazywano ich mistrzami, magistrami, uczonymi w sztuce kamieniarskiej, doktorami kamieniarskich nauk. Architekt miał ten przywilej, że mógł spocząć pod posadzką swej katedry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozaiki w kościele San Vitale

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 16:12
Gawęda dr Bożeny Fabiani poświęcona mozaikom w kościele San Vitale w Rawennie i postaci cesarza Justyniana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacques-Louis David, malarz rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:30
Gawęda dr Bożeny Fabiani o Jacquesie-Louisie Davidzie - francuskim malarzu, głównym reprezentancie klasycyzmu, nadwornym malarzu Napoleona Bonaparte.
rozwiń zwiń