Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:00
W audycji rozmawialiśmy o mało znanym a ważnym, bo tam powstawał "Inny świat", okresie pobytu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wraz z żoną Krystyną na Wyspach Brytyjskich.
Audio
  • Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Dlaczego pisarz nie skierował się z Italii wraz z Giedroyciem, Czapskim i Hertzami pod Paryż, a zdecydował się na wyjazd do Londynu? Jaki wpływ na to miała żona Krystyna, a w jakim stopniu zadecydowały ambicjonalne napięcia pomiędzy Gustawem Herlingiem-Grudzińskim a Jerzym Giedroyciem? Bo stworzenie literackiego pisma to w większej mierze idea Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który był współredaktorem pierwszego, rzymskiego jeszcze numeru "Kultury". Jerzy Giedroyc w tamtym czasie stawiał na polskojęzyczne wydawnictwo książkowe.

Opowiadaliśmy także o powstawaniu "Innego świata" i jego pierwszym wydaniu, które ukazało się najpierw po angielsku  (w 1951) w przekładzie utalentowanego tłumacza i erudyty Andrzeja Ciołosza, a przedmowę napisał Bertrand Russell. Wszystkie kolejne angielskie wydania tej książki ukazywały się w przekładzie Ciołkosza i z przedmową noblisty.

Mówiliśmy również o fragmentach, które ukazywały się w "Wiadomościach" Grydzewskiego i "Robotniku" Adama Ciołkosza, o pięknym geście malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, który na czas pisania książki udzielił pisarzowi i jego żonie Krystynie gościny i dyskutował z nim o tropach i kluczach literackich, które pozwoliłyby przełożyć doświadczenie gułagu na język literatury.

Gościem audycji był prof. Zdzisław Kudelski.

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna i literatura. Herling w mundurze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 20:00
- W październiku 1939 roku, jeszcze nim okrzepły struktury państwa podziemnego, Gustaw Herling-Grudziński wyjedża na wschód z misją poinformowania państw zachodnich o tym, co się dzieje w czasie okupacji niemieckiej w Polsce - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki o epizodzie wojennym w biografii pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński w świecie literatury

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:03
20 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza. W przeddzień tej okrągłej rocznicy "Strefa Literatury" poświęcona była jego działalności krytycznoliterackiej.
rozwiń zwiń