X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:00
W audycji rozmawialiśmy o mało znanym a ważnym, bo tam powstawał "Inny świat", okresie pobytu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wraz z żoną Krystyną na Wyspach Brytyjskich.
Audio
  • Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Dlaczego pisarz nie skierował się z Italii wraz z Giedroyciem, Czapskim i Hertzami pod Paryż, a zdecydował się na wyjazd do Londynu? Jaki wpływ na to miała żona Krystyna, a w jakim stopniu zadecydowały ambicjonalne napięcia pomiędzy Gustawem Herlingiem-Grudzińskim a Jerzym Giedroyciem? Bo stworzenie literackiego pisma to w większej mierze idea Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który był współredaktorem pierwszego, rzymskiego jeszcze numeru "Kultury". Jerzy Giedroyc w tamtym czasie stawiał na polskojęzyczne wydawnictwo książkowe.

Opowiadaliśmy także o powstawaniu "Innego świata" i jego pierwszym wydaniu, które ukazało się najpierw po angielsku  (w 1951) w przekładzie utalentowanego tłumacza i erudyty Andrzeja Ciołosza, a przedmowę napisał Bertrand Russell. Wszystkie kolejne angielskie wydania tej książki ukazywały się w przekładzie Ciołkosza i z przedmową noblisty.

Mówiliśmy również o fragmentach, które ukazywały się w "Wiadomościach" Grydzewskiego i "Robotniku" Adama Ciołkosza, o pięknym geście malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, który na czas pisania książki udzielił pisarzowi i jego żonie Krystynie gościny i dyskutował z nim o tropach i kluczach literackich, które pozwoliłyby przełożyć doświadczenie gułagu na język literatury.

Gościem audycji był prof. Zdzisław Kudelski.

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 14.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna i literatura. Herling w mundurze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 20:00
- W październiku 1939 roku, jeszcze nim okrzepły struktury państwa podziemnego, Gustaw Herling-Grudziński wyjedża na wschód z misją poinformowania państw zachodnich o tym, co się dzieje w czasie okupacji niemieckiej w Polsce - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki o epizodzie wojennym w biografii pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński w świecie literatury

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:03
20 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza. W przeddzień tej okrągłej rocznicy "Strefa Literatury" poświęcona była jego działalności krytycznoliterackiej.
rozwiń zwiń